İkizdere'de direniş sürerken Cengiz İnşaat'a bir taş ocağı izni daha verildi

Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencidere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın taş ocağı yapma girişimine karşı köylülerin direnişi sürerken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Cengiz İnşaat'a yeni bir taş ocağı için izin verdiği ortaya çıktı. İkinci izninin, Gürdere Köyü mevkii için verildiği öğrenildi.

Yapılmak istenen taş ocağına karşı kapanma sürecinde de direnişi sürdüren köylüler, ''doğa talanı yapıldığı'' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Yöre halkı yapılması planlanan taş ocağına karşı çıkarken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın ikinci taş ocağı için de izin verildiği ortaya çıktı. 4 milyon 200 bin lira bedelle yapılmak istenen ikinci ocağın Gürdere Köyü mevkiinde olacağı ifade edildi.

'CENGİZ MÜETAHHİT, BURAYI İŞARET EDEN DEVLET'

Bakanlığın verdiği ikinci taş ocağı iznini Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’a değerlendiren İkizdereli Jeofizik Mühendisi Mehmet Baş, şunları söyledi:

“İyidere Lojistik Merkez ve Liman İnşaatı için yapmak istedikleri taş ocağı için alanda 3 yıl çalışacaklarını belirtiyorlardı. Madem öyleydi yeni ocak için neden izin aldınız? Yetkililerin hepsi yalan söylüyor. Mücadelesini verdiğimiz ocak için kapasite artışı istemişlerdi, kapasite artışı ÇED sürecine girdiği için Çevre Bakanlığı’ndan döndü. Onlar da yapmak istedikleri 1. taş ocağının hemen ilerisinde ve köylere daha yakın bir mevkide 2. taş ocağı iznini aldı. Burası da 23 hektarlık bir alan. İki ocağı birbirine bağlayacaklar. Cengiz bu işin müteahhitliğini yapıyor, burayı işaret eden de veren de devlet.” 


PAYLAŞ