Mardin'de 9 tarihi yapı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi

Mardin'de Geç Antik ve Ortaçağ dönemindeki 9 kilise ile manastır UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne girdi.
DUVAR - Mardin’in Midyat ilçesinde ‘Tur Abdin’ olarak bilinen bölgede bulunan Mor Sobo Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi, Deyrulzafaran Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Mor Abai Manastırı, Mor Loozor Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Mor Quryaqos Kilisesi ve Mor Azozo Kilisesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne girdi.
Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla yaptıkları çalışmayla Geç Antik ve Ortaçağ'a ait kilise ve manastırların UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdiğini aktardı. Şahin, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan inanç merkezlerinin il ve ilçe turizmine büyük katkısının olacağını belirtti.
Şahin, Mardin'in aynı zamanda turizm ile adından söz ettiren bir kent olduğunu da vurgulayarak, inanç ve kültür turizmi ile kentin bölge turizmine de katkı sağladığını aktardı.
Bölgede turizm açısından çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Şahin, "Salgından sonra buraya büyük bir turist akını olacağına inanıyoruz. Bölgenin kalkınması ve refahı için kültür ve inanç turizmini geliştirmemiz lazım" dedi.
Mor Yakup Manastırı Rahibi Edip Daniyel Savcı, manastır ve kiliselerin din görevlileri için öneminden bahsederek, "Böyle yerlerin koruma altına alınması güzel bir şey. Bizim de istediğimiz zaten bu. Burada kalma amacımız da budur" dedi.
Anıtlı köyü muhtarı ve Meryem Ana Kilisesi görevlisi Habib Doğan da, kilise ve manastırların geçici listeye alınmasına sevindiklerini dile getirerek, "Bu çok sevindirici, Midyat'ımız, bölgemiz ve ülkemiz için olumlu oldu. İnanıyorum ki dünyadaki bütün Süryaniler duyar duymaz büyük bir sevinçle karşılayacak" dedi. (AA)

PAYLAŞ