Camide biber gazı sıkan bekçi açığa alındı

Gaziantep’te kendilerini, ‘Alparslan Kuytul Gönüllüleri’ olarak tanımlayan Furkan Vakfı üyelerine yönelik polis ve bekçi müdahalesine yönelik Valilik’ten açıklama geldi.

Valilik açıklamasında, "Bu şahısların camiden çıkmama konusunda direnmeleri, devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyerek devlete, diyanete ve benzeri kurumlara ağıza alınmayacak galiz küfürler etmeleri neticesinde, şahıslar kademeli güç kullanmak suretiyle gözaltına alınmıştır" denildi. 

Açıklamada ayrıca, "Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır" ifadeleri yer aldı.

76 kişinin 3 ayrı camide toplanmak istenildiğinin belirtildiği açıklamada gelen kişilere soruşturma açıldığı belirtilirken Valilik camiye postalla girildiği iddiasını reddederek , “Olay ile ilgili bir emniyet personelinin biber gazı ile müdahalede bulunduğu tespit edilmiştir. Cami içerisine emniyet personeli tarafından postal ile girildiği iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup, müdahale cami girişinde yapılmıştır” denildi.

‘BİBER GAZI KULLANAN PERSONEL AÇIĞA  ALINDI’

İl genelinde itifaka girilebilecek 143 caminin olduğu bilgisinin verildiği açıklamada son iki yıldır salgın nedeniyle herhangi bir talebin yapılmadığı bilgisinin verildiği açıklamada, “Bu provokasyonu yapan kişiler daha önce haklarında çeşitli defalar terör soruşturması yapılan Alparslan Kuytul yandaşlarıdır ve amaçları ibadet etmek değil, sivil itaatsizlik yapmaktır.

Müdahale edilen camide itikafa girmek isteyen vatandaşların o mahallede ikamet etmedikleri tespit edilmiş olup, organize bir şekilde şehrin farklı bölgelerinden toplanarak olay çıkarttıkları anlaşılmıştır.
Pandemi öncesinde bahse konu üç cami, itikafa izin verilen camiler arasında iken hiç kimse tarafından itikafa girme talebinde bulunulmamıştır.

Bu camilerin fiziki imkanları göz önünde bulundurulduğunda 30 kişinin aynı anda itikafa girmesi pandemi şartları açısından da uygun değildir.

Caminin içerisine emniyet mensupları asla ayakkabı ile girmemişlerdir. Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır.
Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır" ifadeleri kullanıldı.


PAYLAŞ