Tam kapanmanın ardından nasıl bir yol izlenecek?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'tam kapanma' kararını duyurdu. 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar devam edece olan 'tam kapanma'nın ardından nasıl bir yol izleneceği konuşulmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 41 bin 191 kişi hayatını kaybetti.

TAM KAPATMA KARARININ ARDINDAN SONUÇLAR İZLENMEYE BAŞLADI

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, tam kapatma kararının ardından sonuçlar izlenmeye başladı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili birimler, 17 günlük sürecin ardından olasılıkları değerlendiriyor. Bu haftadan itibaren daha hızlı düşüş beklendiği, ölüm ve ağır hasta sayılarının yüksekliğinin ise bir süre daha böyle seyredeceği belirtildi.

TAM KAPANMANIN ARDINDAN ÖNCE OKULLARIN AÇILMASI GEREKTİĞİ BELİRTİLİYOR

Tam kapatmanın ardından, önce okullar ve sınavların açılması gerektiği, ikinci aşamada, tek dükkân olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılabileceği ifade ediliyor. Kafe ve restoranların üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılmasının daha doğru olacağı belirtiliyor.

'KİMSE BAYRAM DÖNÜŞÜNDE HER ŞEYİN ESKİSİ GİBİ OLMASINI BEKLEMESİN'

Uzmanlar, “Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin. Bu süreçte aşılamayı arttırıp vaka sayıları da istenen seviyeye gerilerse, ancak 17 gün önceki kısıtlamalara döneriz. Hafta sonları yine sokak kasıtlaması olur. Akşamları da kısıtlama devam eder. Vaka sayısı konusunda 10 binlerin altını zorlamalıyız. İlk hedefimiz çocukların okula gitmesini sağlamak. Sınavları yapmak. Aktif vaka sayılarımız yüzde 20’den fazla azaldı. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek” dedi.


PAYLAŞ