Hindistan'da vaka sayısı 20 milyonu aştı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile Hindistan'da 222 bin 408 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 20 milyon 282 bin 833 kişiye koronavirüs teşhisi kondu.

Ülke genelinde hastanelerde boş yatak bulmak zorlaşırken Başbakan Narendra Modi'nin, ekonomik gerekçeleri öne sürerek ulusal çapta sokağa çıkma kısıtlamasına karşı çıktığı Hindistan'da ana muhalefetten 'tam kapanma' çağrısı geldi. Hindistan Ulusal Kongresi'nden (Kongre Partisi) Rahul Gandhi, "Koronanın yayılmasını durdurmanın tek yolu, şu an tam kapanma uygulamaktır" dedi. Ghandi, Twitter paylaşımında "Hükümetin eylemsizliği birçok masum insanı öldürüyor" ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, gerçek vaka sayısının resmi verilerin beş ila on katı olduğu konusunda uyarıda bulunurken dünyanın en büyük aşı üreticilerinden biri olan Hindistan'da aşıya erişim sorunu sürüyor. Aşı krizinin temmuz ayına kadar çözülmeyeceğini söyleyen Serum Enstitüsü Başkanı Adar Poonawalla, Modi hükümetini sorumlu tuttu. Poonawalla, hükümet aşı siparişlerini zamanında vermediği için üretim kapasitesinde sorun yaşandığını aktardı. Hindistan hükümetinin, mart ayına kadar şirkete büyük çaplı aşı siparişinde bulunmadığını belirten yetkili, "Aşı üretimi özel bir süreçtir. Bu nedenle kapasiteyi bir gecede artırmak mümkün değildir" dedi. 


PAYLAŞ