Dersim’de kayıp genç bombardımanda yaşamını yitirdi iddiası

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Aşağıtorunoba Köyü’nde yaşayan Murat Yıldız’ın, 7 Mayıs’ta hayvanlarına barınak yapmak için aracıyla gittiği Ağaçpınar köyü kırsalında hava saldırısı sonucunda yaşamını yitirdiği iddia edildi.

Ovacık İlçe Jandarma Komutanlığı, Yıldız’ın köyde yaşayan ailesini çağırarak, Malatya Adli Tıp Kurumu’nda DNA testi vermesini istedi.

Olaya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Jandarma Genel Komutanlığı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla, Ovacık kırsalında üç PKK’linin öldürüldüğünü öne sürdü.

Mezopotamya Ajansı‘na konuşan 28 yaşındaki Murat Yıldız’ın babası Mazlum Yıldız ise oğlunun iki gün önce evden çıktığını ve bir daha geri dönmediğini aktardı ve “Oğlumu üç panzer takibe almış. Tanıklar bunu bize söyledi. Daha sonra da oğlumdan haber alamadık. Oğlum yaylada hayvanlar için ahır ve barınak yapacaktı. Onunla birlikte çalışıyorduk” dedi.

Yıldız, “Köyde hayvanları otlatırken yanıma tanımadığım biri geldi. Yanan bir arabanın çekiciyle Ovacık’a götürdüğünü ve araçta üç kişinin olduğunu söyledi. Arabanın ne model olduğunu sorunca ‘taksi’ cevabı verdi. Rengini sorduğumda ise üzerinin bir çadırla örtüldüğünü söyledi” diye belirtti.

DNA TESTİ İÇİN MALATYA'YA GİDECEK

Ovacık İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan çağrıldığını ve askerlerin yanan arabayı kendilerine gösterdiğini kaydeden baba Yıldız, sözlerinin devamında şunları dile getirdi:

Araba tanınmaz haldeydi. Ortada araba diye bir şey kalmamıştı. Askerler arabanın içindekilerin helikoptere silah sıktığını söylediler. Bununla birlikte arabanın içinde bir kişinin sakat olduğunu söylediler. Peki arabanın içinde nasıl sakat olduğunu görüyorlar ki? İhbar edildiğini düşünüyoruz. DNA testi için yarın Ovacık Savcılığı’ndan dilekçe alarak Malatya’ya gideceğiz.

Yıldız ailesini ziyaret eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü ise sivil ölümlere “aynı gerekçe ve bahaneler uydurulduğunu” hatırlatarak, son 5 yılda Venk Deresi ve Pülümür Vadisi’nde çok sayıda sivilin öldürüldüğünü söyledi.

DERSİM BAROSUNDAN AÇIKLAMA

32 yaşındaki Murat Yıldız’ın askerler tarafından öldürülmesi iddiasına ilişkin Dersim Barosu yazılı bir açıklama yaptı.

“Murat Yıldız olayı bütün yönleri ile araştırılsın, kamuoyu ile paylaşılsın! Başka Muratlar ölmesin” başlığıyla yapılan açıklamada, yaşam hakkının kutsallığına değinildi.

Sivillerin ölümünün ilk olmadığı ancak bugüne kadar yaşanan sivil ölümleri ile ilgili soruşturmaların akıbetinin de kamuoyu ile paylaşılmadığı belirtilerek “Dersim Barosu olarak  başka Muratlar ölmesin diyoruz! Kadınların, çocukların ve her yaştan insanlarımızın yaşam hakkını ihlal edenleri dünyanın neresinde olursa olsun ülkemizde ve coğrafyamızda da kınıyor, sorumluların yargılanmasını ve gerekli cezalarla cezalandırılmalarını talep ediyoruz. Yaşam hakkı en kutsal haktır. Bu hak olmadan diğer haklar kullanılamaz. Murat Yıldız olayının tüm yönleriyle aydınlatılması ve sorumlularının yargı önüne çıkarılması için Dersim Barosu olarak takipçi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyor, ailemizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.” diye belirtildi.

EMEK PARTİSİ: SİVİL ÖLÜMLERİ ARAŞTIRILMALI

Emek Partisi tarafından yapılan açıklamada ise 'sivil ölümleri araştırılsın' çağrısı yapıldı. Açıklamada, "Murat Yıldız’ın öldürülmesi de Kürt sorunun demokratik eşitlikçi temelde çözülememiş olmasının bir sonucudur. Bu politikalar her gün yoksul emekçilerin ölümüne mal oluyor! En son Ovacık kırsalında yürütülen askerî operasyon sonucunda geçimini hayvancılıkla, sağlayan Murat Yıldız bu politikaların bir sonucu olarak hayatını kaybetti. Yetkili ağızlar ailenin cenazeyi alma çabalarına da zorluk çıkarıyorlar. Akıllarda birçok soru işaretinin olduğu bu olaya ilişkin yetkililerin yaptığı açıklamalar da açıklayıcı nitelikte değildir! Yetkililerin açıkladığı bilgiler doğru dahi olsa, bu durum sonucu değiştirmez! Murat Yıldız dışındaki sivillere ‘operasyon var, gidemezsiniz’ denmesine rağmen Murat’a izin verilmiş ve adeta operasyon alanın içerisine yönlendirilmiştir!

Murat Yıldız’ın ölümüyle sonuçlanan bu olaya ilişkin detaylı bir soruşturma yürütülmeli, ölümle sonuçlanan bu olayda suçu olanlar yargı önüne çıkarılmalı ve cezalandırılmalıdır. Emek Partisi olarak bu olayın takipçisi olacağımızı, aile ile dayanışma içerisinde bulunacağımızı belirterek; emekçi halkımıza da desteği giderek azalan iktidarın bu son çırpınışları karşısında iş, barış ve özgürlük mücadelemizi büyütme çağrısında bulunuyoruz! " ifadeleri kullanıldı.

Evrensel, MA, Tükenmez


PAYLAŞ