Sendikalardan Filistin açıklaması: Kalbimiz sizinle

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, ‘abluka altındaki Filistin’le dayanışma çağrısı’ yaptı. ‘Can kayıplarıyla ilgili sessiz kalmak Türkiye’nin işçi sınıfı için mümkün değildir’ denilen açıklama şöyle devam etti;

“İsrail polisinin 7 Mayıs Cuma günü Mescidi Aksa’yı teravi namazı sırasında basıp ses bombaları ve kauçuk mermilerle ateş açması ile başlayan çatışmalı süreci tüm dünya gibi bizler de endişe içinde izliyoruz. Kuşaklar boyu aynı yerde yaşamış Filistinlilerin evlerinden zorla çıkarılmaları, topraklarının işgal edilmesi, önceki ABD Başkanı Trump tarafından ortaya atılan neo-liberal “Barış Planı” bu sorunun aynı zamanda sınıfsal bir sorun olduğunu, ezen ile ezilen arasındaki ekonomik dengesizliğin belirleyici olduğunu anlatıyor bize.

Filistin de yok edilmek istenen, yağmalanmak istenen aynı zaman da tüm insanlığın ortak değerleridir. Bu değerlere timsah gözyaşları dökenler değil, İsrail’le ekonomik ve siyasi ilişkiler sürdürenler değil işçi sınıfı sahip çıka bilir. Başta Türkiye olmak üzere tüm Dünyada işçi sınıfını İsrail zulmüne karşı Filistin halkıyla dayanışmaya ve fabrikalarımız da ses çıkarmaya çağırıyoruz. Ve İsrail’le tüm siyasi, ekonomik ve askeri anlaşmaların iptal edilmesi talebini yükseltmeye çağırıyoruz.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu olarak Filistin halkı ile dayanışma içinde olduğumuzu, kalbimiz “Filistin satılık değildir” diyen Filistin halkıyla birlikte olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”


PAYLAŞ