Cizre'de yaralanan Gazeteci Tekin’e 3 bin 844 TL ödenecek

Cizre'deki sokağa çıkma yasakları sırasında İMC TV Kameramanı Refik Tekin’i vuran kolluk görevlileri hakkında takipsizlik kararı verildi, yüzde 10 engelli raporu alan Tekin’e ise olayda yüzde 50 kusurlu olduğu öne sürülerek yalnızca 3 bin 844 TL tazminat ödenmesine karar verildi.

Cizre’deki sokağa çıkma yasaklarında haber takibi yaptığı sırada yaralanan İMC TV kameramanı Refik Tekin’i vuran kolluk görevlileri hakkında takipsizlik kararı verildi. Tekin’in yaralandığı olayda silah kullanan kolluk görevlilerinin hukuka uygun davrandığını savunan savcı, olayın faili şüpheliler için ise “faili meçhul” dedi. Tekin’in avukatlarının maddi ve manevi tazminat talebiyle açtığı davayı değerlendiren Mardin 1. İdare Mahkemesi, Tekin’in haber takibini “terör eylemi” olarak tanımlayarak tazminat talebini reddetti. İstinaf mahkemesi ise Tekin’in gazeteci olduğunu kabul etti ancak olayda yüzde 50 kusurlu olduğunu savundu ve yüzde 10 engelli raporu alan Tekin’e toplam 3bin 844 TL maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

MLSA’dan Deniz Tekin’in haberine göre; Tekin’in avukatı Serdar Çelebi, mahkemelerin yalnızca soruşturmada taraf olan ve olayın faili olduğunu düşündükleri kişiler tarafından hazırlanan tutanakları dikkate alarak olayı kapatmak ve cezasızlık zırhı ile korumak istediğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

20 Ocak 2016 tarihinde Cizre’de İMC TV kameramanı Refik Tekin ellerinde beyaz bayraklar olan grubu takip ettiği sırada zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu bacağından vuruldu. Gazeteci Tekin, yaralı olmasına rağmen haberciliğe devam ederek kamerasını kapatmadı. Sekiz kişinin yaralandığı, iki kişinin ise hayatını kaybettiği saldırı anını kaydetti. Tekin’in iki gazeteci meslektaşı ise olaydan yara almadan kurtuldu. Tekin yaralı olmasına rağmen ambulansta ve hastanede darbedildi, hakarete maruz kaldı. Hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olduğu” iddiasıyla soruşturma açıldı, hastanedeki tedavisi polis gözetiminde tamamlandı. Dokuz ay boyunca koltuk değneğiyle yürümek zorunda kalan Tekin, iki defa ameliyat oldu ve üç yıl boyunca bacağındaki kurşun parçasıyla yaşadı. Çalıştığı İMC televizyonu KHK ile kapatıldı, işsiz kaldı.


PAYLAŞ