Erdoğan 'desteksiz kapanma' süreci için vatandaşlardan helallik istedi

AA (Arşiv)

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti teşkilatları ile gerçekleştirdiği bayramlaşmanın ardından açıklama yaptı. Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında uygulanan tam kapanma, 17 Mayısı Pazartesi günü sona eriyor. Erdoğan, "Milletimize söz verdiğimiz şekilde pazartesinden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz" açıklamasında bulundu. Erdoğan, "Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz" ifadelerini kullandı.

'MECBUR OLMADIĞIMIZ HİÇBİR TEDBİRE BAŞVURMADIK, BAŞVURMAYACAĞIZ'

"Haziran ayı ile birlikte günlük hayatı daha da rahatlatacak şekilde tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz" diyen Erdoğan, "milletimin şundan emin olmasını istiyorum; salgının ülkemize sirayet ettiği 2020 Mart ayından beri aldığımız tedbirlerin özellikle de kısıtlamaların tek amacı 84 milyon vatandaşımızın sağlığını geleceğini kurmaktır. Mecbur olmadığımız hiçbir  tedbire başvurmadık, başvurmayacağız. Bununla kalmıyor aldığımız tedbirleri vatandaşlarımızın işine, aşına zarar vermeyecek esneklikte uygulamaya özen gösteriyoruz. Üretim tarafında bunu başardığımızı memnuniyetle görüyoruz. Sanayi üretimi ve ihracat rakamları er ay yeni rekorlar kırarak olumlu yönde ilerliyor" sözlerini kaydetti.

'ULUSLARARASI DEĞERLENDİRMELERDE, SALGIN DÖNEMİNDE VATANDAŞLARINA EN YAYGIN VE ETKİN SOSYAL DESTEK SAĞLAYAN ÜLKELER ARASINDA YER ALIYORUZ'

Erdoğan'ın devamında ifade ettiği, "Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz" sözleriyse dikkatleri çekti. "Hiçbir vatandaşımızın kendini  sahipsiz hissetmemesi için devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek sosyal destekleri ciddi oranda artırdık. Uluslararası değerlendirmelerde, salgın döneminde vatandaşlarına en yaygın ve etkin sosyal destek sağlayan ülkeler arasında yer alıyoruz" diyen Erdoğan, "Sağlık hizmetlerindeki başarısını sosyal ve ekonomik desteklerle taçlandıran Türkiye kendini gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin çoğunda gözlenen kriz ikliminin dışında tutabilmiştir. Yeni yatırım ve istihdam arayışlarındaki yükseliş başta olmak üzere pek çok gösterge ülkemizi aydınlık yarınların beklediğine işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarının devamında Kudüs'te yaşananlara tepki göstererek şunları kaydetti:

"Geçmişte Bosna'da hunharca işlenen vahşete nasıl sesimizi yükselttiysek bugün de tüm dünya görmezden gelse de İsrail'in zulmüne eyvallah etmeyeceğiz. Siyasi kaygılarla ideolojik saplantılarla şu veya bu sinsi hesapla İsrail’in döktüğü kanlara sessiz kalarak veya açıkça arka çıkarak ortak olanlar bir gün sıranın kendilerine geleceğini bilmelidir. Eğer İsrail’in Filistin’de bilhassa Kudüs’te sergilediği saldırganlığı derhal durdurmazsak yarın herkes kendini bu vahşi zihniyetin hedefinde bulacaktır. Bu terör devleti artık tüm sınırları aşmış durumdadır. "

'İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI DERHAL SOMUT BİR TUTUM ALMAZSA KENDİ VARLIĞINI İNKAR ETMİŞ OLACAKTIR'

"BM Güvenli Konseyi'nin Genel Kurul'da alınan kararlara uygun şekilde süratle Kudüs'te barışı ve huzuru sağlayacak adımları atması şarttır. İslam İşbirliği Teşkilatı da derhal somut bir tutum almazsa kendi varlığını inkar etmiş olacaktır" diyen Erdoğan, "Bir kez daha altını çizerek ifade etmek isterim ki her ne yapacaksa derhal yapılmalıdır. Aksi halde ortaya çıkacak tablonun vahim sonuçlarıyla yüzleşilmesi kaçınılmazdır" diye konuştu.

#HELALETMİYORUM ETİKETİ TT OLDU

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 'tam kapanma' sürecinin son günü olarak açıklanan 17 Mayıs'ta 'kontrollü normalleşme'ye geçileceğini duyurdu. Erdoğan'ın açıklamasında, "Sıkıntıya düşen esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden hellalik istiyoruz" ifadelerini kullanmasının ardından çok sayıda sosyal medya kullanıcısı "desteksiz kapanma" süreci için tepki gösterdi, "#HelalEtmiyorum" etiketi kısa sürede Twitter gündeminin ilk sıralarına yükseldi.   

 

 


PAYLAŞ