Bilim insanları: Yeni pandemileri önlemek için bina içi havalandırma sistemleri yenilenmeli

Bilim insanları, yeni pandemileri önlemek için bina içi havalandırma sistemlerinin yenilenmesi gerektiğini söyledi. Çalışmanın sonuçları Science dergisinde yayımlandı. Araştırmanın yazarlarından Profesör Shelly Miller, "Hava da tıpkı su ve yüzeyler gibi virüsleri tutabiliyor" ifadelerini kullandı. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile 3 milyon 373 bin 813 kişi hayatını kaybetti.

ÇALIŞMANIN SONUÇLARI SCİENCE DERGİSİNDE YAYIMLANDI

Bir grup bilim insanı, yeni bir pandeminin önüne geçmek için binalardaki havalandırma sistemlerinin değişmesi gerektiğine dikkat çekti. 14 ülkeden 39 araştırmacının yürüttüğü ve sonuçları Science dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, yeni tip koronavirüs gibi hava yoluyla geçen virüslerle mücadele için binalardaki havalandırma sistemleri büyük öneme sahip.

'HAVA DA TIPKI SU VE YÜZEYLER GİBİ VİRÜSLERİ TUTABİLİYOR'

Bina içi havalandırma sistemlerinin yenilenmesinin solunum yolu enfeksiyonlarını önleyebileceği belirtilen araştırmanın yazarlarından Profesör Shelly Miller, "Hava da tıpkı su ve yüzeyler gibi virüsleri tutabiliyor" dedi. Araştırmada yer alan bilim insanlarından Colorado Üniversitesi Kimya Bölümü Profesörü Jose-Luis Jimenez de, "Sonuç olarak sadece bu virüsün değil solunum yolunu etkileyen tüm virüslerin çoğunlukla hava yoluyla bulaştığının kabul edilmesini umuyoruz" diye konuştu.

DSÖ, SARS-COV-2 VİRÜSÜNÜN ÇOĞUNLUKLA HAVA YOLUYLA BULAŞTIĞINI DUYURMUŞTU

Çalışmaya göre binaların havalandırma sistemlerinde, 19. yüzyılda temiz su ve kanalizasyon sistemlerindeki dönüşümle aynı düzeyde bir yenilenmeye ihtiyaç var. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir süre önce yaptığı açıklamada SARS-CoV-2 virüsünün çoğunlukla hava yoluyla bulaştığını duyurmuştu. Yeni araştırmanın yazarları da, DSÖ ve diğer sağlık örgütlerine bina içi hava kalitesinin artırılması yönündeki çalışmalara ağırlık verme çağrısı yaptı.

Independent Türkçe, Medical Xpress, Fast Company


PAYLAŞ