'İşsiz gençlerin 4'te 1'i üniversite mezunu'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Ülkemizde neredeyse her evde birden çok işsiz var.  Ülkemizde gençlerin yüzde 25'i işsiz. İşsiz gençlerin de 4'te 1'i üniversite mezunu" ifadelerini kullandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilerin sokaktaki işsizlikle örtüşmediğine vurgu yapan Gürer, "Atanmayan öğretmen, sağlıkçı gibi yüksek öğrenim görenlerle işsiz üniversite mezunu sayısı artıyor" dedi. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, İŞKUR’in istatistiklerine göre ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu olup İŞKUR’dan iş bekleyen üniversite mezunu sayısın 766 bin 674 olarak belirtildiğini, iş arama umudunu yitirenlerin bu listede yer almadığını ifade eden  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer şu ifadeleri kullandı:

“Yine resmi verilere göre İŞKUR’ a kayıtlı işsizlerin; 767’si  doktora mezunu işsizlerden oluşmaktadır. Kayıtlı işsizlerin 417 bin 890’ı lisans mezunu, 17 bin 688’i yüksek lisans mezunu ve 330 bin 331 ‘i ise ön lisans mezunudur. Bu veriler dahi diplomalı işsizliğin boyutları açısından önemlidir. İş bulma umudunu yitirenlerle bu rakam 2 milyonu bulmuştur. Ne yazık ki ülkemizde yüzbinlerce üniversite mezunu, İŞKUR kapılarında asgari ücretli bile olsa iş bulabilmek umuduyla bekliyor. Ancak aylarca, hatta yıllarca beklemelerine rağmen iş bulamayan çok sayıda üniversite mezunu var

Yılda 1000 kişi mezun veren bazı bölümlerin kamudaki istihdamı 10’u bile bulmuyor. Bazı bölümlerden kamuya birkaç yılda 5-10 kişi alınıyor, bazı bölümlerden mezun olanlar hiç alınmıyor. Bu bölümlerde yıllık istihdam oranı yüzde 1’ler seviyesinde kaldığı için her yıl bu bölümlerden mezun olup işsizler ordusuna dahil olanların sayısı çığ gibi büyüyor. Çok sayıda ziraat mühendisi, veteriner, gıda mühendisi, mimar ve farklı branşlarda mühendisler işsiz geziyor. Atanmayan öğretmen, sağlıkçı gibi yüksek öğrenim görenlerle işsiz üniversite mezunu sayısı artıyor."


PAYLAŞ