Bilim insanları gökyüzünde buldukları tuhaf halkaların nedenini açıklayamıyor

Son birkaç yılda gökbilimciler, uzak evrende devasa ve dairesel radyo nesneleri tespit etti. Henüz kimse bu gizemli nesneleri açıklayamadı. Ancak bilim insanları yakın zamanda koleksiyona bu nesnelerden bir yenisini ekledi.

Gizemli keşifler, Avustralya Kilometrekare Dizisi (ASKAP) isimli teleskobun 2019'da gece göğünü haritalama çalışmalarıyla ortaya çıktı.

Independet Türkçe'den Çağla Üren'in derlediği habere göre; ABD eyaleti New Mexico'daki Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi'nden Anna D. Kapińska 4 parlak radyo halkası gördü.

Bunlardan her biri, neredeyse tam merkezlerinde yer alan birer galaksiye sahipti. Gökbilimciler, bu halkaların birkaç milyar ışık yılı uzakta bulunduğunu ve muhtemelen birkaç milyon ışıkyılı büyüklüğünde olduğunu hesapladı.

Araştırma ekibi bu sıradışı özelliklerinden dolayı söz konusu nesneleri, tuhaf radyo halkaları (ORC) diye adlandırdı.

Araştırmacılar kısa süre önce ASKAP'la gökyüzünü tekrar taradı ve koleksiyonlarına bir halka daha ekledi.

Hakemli bilimsel dergi MNRAS'ta yayımlanan bulgular, yaklaşık 3 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan 1 milyon ışık yılı genişliğinde bir halkaya işaret ediyordu.

Koribalski, son keşifle birlikte bu nesnelere yönelik olası açıklamaların 11'den üçe indiğini söylüyor.

İlk açıklamaya göre nesnenin yakınında kümelenmiş halde başka galaksiler de yer alıyor olabilir ve parlak malzemeleri bir halkaya benzeyecek şekilde bükebilir.

Bilim insanları eğer doğruysa bunların, mevcut teleskopların yakalayamayacağı kadar zayıf olduğunu düşünüyor.

Bir başka olasılık da halkaların içindeki galaksilerin merkezinde bulunan süper kütleli kara deliklerin fırlattığı malzemelerin Dünya'dan halka gibi görünen şekiller oluşturduğuna işaret ediyor.

Diğer yandan söz konusu galaksilerin ortasında ne olduğu bilinmeyen ama epey yüksek enerjili bir olayın meydana gelmesi de mümkün.

Buna göre söz konusu enerjik olay, küre şeklinde dışarı çıkan ve bir halkaya dönüşen patlama dalgaları yaratıyor olabilir. Koribalski, bu ihtimali şöyle niteliyor:

Son açıklama daha heyecan verici. Bu tamamen yeni bir şey olabilir.


PAYLAŞ