'Bir anneyi sosyal medyada çocuğu için 'adalet' aramaya zorlayan sistemi kınıyorum'

TÜKENMEZ HABER - İzmir'in Bornova ilçesinde, Serkan Dindar adlı erkeğin evinde cam kesikleri içinde cansız bedeni bulunan Ceyda Yüksel'in 3. davası bugün İzmir Bayraklı Adliyesi'nde görülece. Dava öncesi çağrı yapan Ceyda Yüksel'in annesi Filiz Demiral, "'Bir anneyi sosyal medyada çocuğu için 'adalet' aramaya zorlayan sistemi kınıyorum" dedi.

Bornova'da 20 Ağustos gecesi meydana gelen olayda Ceyda Yüksel, Serkan Dindar'ın evinde vücudundaki cam kesileri sebebiyle hayatını kaybetmiş şekilde bulunmuştu. Vücudunda çok sayıda kesik bulunan ve bir kolunun kopma noktasında olduğu tespit edilen Yüksel’in komşularının kavga sesi duyduklarını söylemeleri üzerine Serkan Dindar, polis tarafından yakalanarak gözaltına alınmıştı.

‘KÖPEĞİ GÜNLERCE MEZARINDAN AYRILMADI’

Tükenme Haber’e konuşan anne Filiz Demiral dava öncesi yaşadıklarını şöyle anlattı;

“Savcıların ve hakimlerin vicdanı insanlar olduklarına inanmak istiyorum. Serkan Dindar’ı her gördüğümde, beni zaten bitiriyor. İçindeki acının tarifi yok. Ben ağırlaştırılmış müebbet verilmesini istiyorum. Benim kızım 9 aydır yemek yiyemiyor, nefes alamıyor. Ama o şahıs hapiste de olsa hepsini yapıyor. Kızımın hayatından kopardı, artık cezası verilmeli. O kadar insan sever ve hayan sever bir çocuktu kızım. Benim kızımın gülüşleri hayattan çalındı. Köpeği Pablo günlerce mezarında ayrılmadı. Ben kızımsız, Pablo annesiz kaldı”

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN ÇEKİLMEK YENİ CİNAYETLERE KAPI AÇILIYOR’

‘Kadın cinayetlerine emsal cezaların verilmediğine dikkat çeken’ Demiral, “Bu cezasızlık devam ettikçe kadına yönelik şiddetin, tecavüzün sonu gelmeyecek. İstanbul Sözleşmesi’nden de çekilmesiyle birlikte yeni cinayetlere kapı açıldı.” ifadelerini kullandı.

‘GÜNLERCE KIZIMIN MEZARINA GİDEMEDİM’

İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çekilme kararına da tepki gösteren Demiral şöyle devam etti;

“Ben o gece sabaha kadar uyumadım. Ertesi gün İstanbul’da uykusuz halde eylemlere katıldım. En azından mahkemeye çıkıldığında; İstanbul Sözleşmesi'nin ismi vardı. İstanbul Sözleşmesi kadınları koruyan bir kapıydı, o kapıyı kırdılar. Birçok kadın İstanbul Sözleşmesi’ni bilmediği için karşı çıkıyordu. Şu an bu cezalara da yansıyacak. Sözleşmesnin kadlırıldığı gün, kızımın mezarına nasıl gideceğimi düşündüm. Kızımın mezarına gittiğimde özür diledim."

‘BİZ KADINLARI YOK SAYAMAZLAR’

AHBAP VE Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kendisine destek olduğunu söyleyen Elif Demiral sözlerini şöyle tamamladı;

“Son günlerde siyasetçiler ses vermeye başladı. Ben Türkiye’de kadın cinayetleri karşısında emsal cezalar verilmediği sürece bu cinayetlerin devam edeceğini söylüyorum. Sonuçta onlar bizim vekillerimiz, onların tüm kadın davalarına destek olmalarını istiyorum.  Uygulanmayan 6284 yasası ve İstanbul Sözleşmesi yeniden yürürlüğe girsin Bir anneyi 'adalet' için sosyal medyaya ve sokaklara mahkûm eden sistemi kınıyorum. Biz kadınları yok sayamazlar.”

 


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR