'Helalleşmek için değil, hesaplaşmak için bekliyorlar'

Fotoğraf: CHP

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sürerken CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı yaptı.

MYK toplantısında, ekonomik kriz, Covid-19 salgınına yönelik önlemler, tam kapanma sonrası yaşanacak süreç, bu süreçte yine kapalı kalacak esnafın durumu değerlendirildi. Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın esnaftan helallik istemesine ilişkin “‘Dükkânını kapat’ dediğiniz esnaf, lebalep kongrelerinize, cenazelerinize, iftarlarınıza bakıp dişini sıkıyor. Helalleşmek için değil, hesaplaşmak için sandığı bekliyor” dedi.

'ESNAF HELALLİK İÇİN DEĞİL HESAPLAŞMAK İÇİN BEKLİYOR'

"İşte yiğidi kuru soğana muhtaç eden bu düzenin mimarı Erdoğan, şimdi çıkmış, desteksiz kapanma sonucunda mağdur ettiği milletten helallik istiyor." diyen Öztrak şöyle konuştu:

Bu hükümet; vatandaştan istemek, vatandaştan esirgediğini, yandaşa vermek konusunda çok mahir. Millete beş maskeyi bile bedava vermediler. Kapattıkları işyerlerine, işsiz bıraktıkları vatandaşlara, bütçeden destek vermediler. Ama vatandaştan, yastık altındaki dolarını, altınını istediler. Sonra salgının başında millete IBAN gönderip, para istediler. Ardından milletten daha fazla fedakârlık, Daha fazla sabır istediler. Şimdi de perişan ettikleri milletten, helallik istemeye sıra geldi. Ama millet sizin ne yaptığınızı görüyor. Benzer ülkeler içerisinde, milli gelire oranla vatandaşlarına en az destek veren hükümetten biri olduğunuzu biliyor. ‘Dükkânını kapat’ dediğiniz esnaf, lebalep kongrelerinize, cenazelerinize, iftarlarınıza bakıp dişini sıkıyor. Helalleşmek için değil, hesaplaşmak için sandığı bekliyor. Bir kere Cumhurbaşkanlığı’nın, 3 tane değil, 4 tane değil, 5 tane değil, bilinen tam 8 uçağı var. Bunu söyleyen biz değiliz, bizzat Cumhurbaşkanı Yardımcısı. Meclis Başkanı Tekirdağ’a gidiyor. Ucu görünmeyen lüks araç konvoyuna bakan bir hemşerimin, ‘bre bu ne be yaa’ diye ağzı açık kalıyor. İtibardan tasarruf etme. Debdebeden, şatafattan taviz verme. Sonuç? Sonuç şu: Milletimiz dar gününde kendini unutanları, vatandaşın parasıyla tatlı hayat yaşayanları biliyor. Helalleşmek için değil, hesaplaşmak için sandığı bekliyor.

'LA CASA DE PAPEL'

 İspanya Merkez Bankası’nın soyulmasını konu alan La Casa De Papel'in Türkiye’ye uyarlanacak versiyonu hakkında konuşan Öztrak, “O dizi Türkiye’de zaten çoktan çekildi. Dizinin ismi de ‘La Casa’da Zaten No Papel’ kondu. Merkez Bankası’nın kasasına fare düşse kafası yarılır” dedi. 

'CUMHUR İTTİFAKI CÜRÜM İTTİFAKINA DÖNMÜŞ'

Son günlerde YouTube üzerinden yayın yapan organize suç örgütü liderliğinden hükümlü Sedat Peker'in açıklamalarına da değinen Öztrak, şunları kaydetti:

Organize suç örgütü elebaşları, Cumhur İttifakı’nın üçüncü sacayağı olmuş. Cumhur ittifakı, cürüm ittifakına dönüşmüş. Mafya-Siyaset-Emniyet hattında patlayan kanalizasyondan ortaya lağım saçılıyor. Sayın Erdoğan; hani bu ülkede çeteler dönemi bitmişti? Mafya dönemi bitmişti? Yönetiminizde mafya elebaşları internet fenomeni oldu. Saray ve şürekâsı, bu skandallar karşısında ezberlerini hiç bozmuyor. Ellerine yüzlerine bulaşan pisliği, utanmadan, sıkılmadan bir de muhalefete sıçratmaya uğraşıyor. Arsızlığın bu kadarına da pes dedirtiyorlar. Hiç kusura bakmayın, ‘akademisyenlerin kanlarında duş alacağız’ diyen AK Parti için mitingler yapan, oy isteyen, Erdoğan’la fotoğraf karelerine giren, Erdoğan’a ‘Tayyip Abi’ diye hitap eden, şerefli Türk polisini, kendisine koruma tahsis ettiğiniz suç örgütü elebaşısıyla sorununuzu kendiniz halledin. AK Partili milletvekilleri ekrana çıkıp, ‘Bu kişinin sözüyle nasıl harekete geçelim. Cumhurbaşkanımız gereğini yapar’ diye savcılığın işini saraya havale ediyor. Herkes bilsin ki, millet patlayan kanalizasyondan ortaya saçılan pislikleri görüyor.

ANKA


PAYLAŞ