Memleket Partisi'nden 'çalıntı logo' iddiasına cevap

Muharrem İnce'nin 2020 Eylül ayında Sivas'ta başlattığı Memleket Hareketi'nin partileşme süreci tamamlandı. Kuruluş dilekçesi resmi olarak İçişleri Bakanlığı'na teslim edilen Memleket Partisi'nin logosu hakkında sosyal medyada 'çalıntı' iddiaları ortaya atıldı. Memleket Partisi Genel Sekreteri Hakkı Akalın, parti logosunun 'çalıntı' olduğu iddialarını reddetti. Akalın, logo hakkındaki sorulara 18 Mayıs Salı günü yapılacak parti tanıtım toplantısında İnce'nin cevap vereceğini kaydetti. 

İDDİAYA İLİŞKİN ÇOK SAYIDA SOSYAL MEDYA KULLANICISI PAYLAŞIM YAPTI

Söz konusu iddiaya ilişkin çok sayıda sosyal medya kullanıcısı paylaşım yaptı. Bu paylaşımlardan bazıları şu şekilde: 

“Şaşırmadık, genel başkanı olan kişi de hayallerimizi çalmıştı vaktinde”, “Ülkede ne bize ait iki? Her şey çalıntı”, “En azından parti logoları çalıntı olmasaydı.”

İKİ LOGO ARASINDAKİ BENZERLİKLER DİKKAT ÇEKTİ

Partinin logosunun, uluslararası e-ticaret şirketi ViziNova'nın logosundan alıntılandığı savunulurken, iki logo arasındaki benzerlikler dikkat çekti. Bir diğer dikkat çeken nokta ise Memleket Partisi ile ViziNova'nın logolarındaki küçük farklılıklar. Memleket Partisi’nin logosunda nazar boncuğu kullanılırken, e-ticaret şirketinin logosunda kırmızı yuvarlak bir işaret mevcut. Bir diğer ise ViziNova'nın logosundaki 8 işaret, parti logosunda 7 işaret olarak kullanılmış.

'HİKAYESİ VAR'

Memleket Partisi Genel Sekreteri Hakkı Akalın, parti logosunun ‘çalıntı’ olduğu iddialarını reddetti. Söz konusu logonun ‘bir hikayesi’ olduğunu söyleyen Akalın, logo hakkındaki sorulara 18 Mayıs’ta yapılacak parti tanıtım toplantısında Muharrem İnce’nin cevap vereceğini kaydetti. 

Duvar


PAYLAŞ