Taksim Camii, Gezi Parkı eylemlerinin yıl dönümünde açılıyor

Fotoğraf: AA

Bazı haber sitelerinde yer alan bilgilere göre İstanbul Taksim'de 4 yıldır inşaatı süren Taksim Camii'nin, cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ibadete açılması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

'Gezi Protestoları', 27 Mayıs gecesi Gezi Parkı'ndaki ağaçların sökülmesiyle başlamıştı. O gün sabaha kadar çadır kurup nöbet tutan eylemciler ertesi gün parktaki eylemci sayısı daha da artmış ve iş makinalarının ağaçları kesmesine izin vermemişti. 29 Mayıs sabahı ise polis parkta göstericilere müdahalede bulunmuş, bunun üzerine eylemler hız kazanmıştı.

Erdoğan, Gezi Parkı eylemleri sürerken yaptığı konuşmada  “Ne yaparsanız yapın. Orası için karar verdik. Yapacağız.” demişti.

Başka bir konuşmada ise “Evet cami de yapacağız. Ben bunun iznini gidip de CHP genel başkanından alacak değilim, birkaç çapulcudan alacak değilim. Bize oy verenler bunun yetkisini verdi zaten" ifadelerinde bulunmuştu. 

Erdoğan, Taksim meydanına ise Topçu Kışlası'nı yapacağını belirtse de henüz bu konuda bir gelişme yaşanmadı. Son olarak 2019 yılında yaptığı konuşmada  "Hani çok kızdıkları Taksim'deki Kışla. O Topçu Kışlası'nın aslını bir görseniz, 'Yazıklar olsun burayı yıkanlara' dersiniz. O kadar muhteşem bir eser. Onun orijinaline uygun mimari tasarımlarını yaptırıyorum. Orayı ihya edeceğiz" diye konuşmuştu.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ