Hamas kurucusu: Filistinliler adalete kavuşmadan İsrail'le barış olmaz

Mahmud Zahar, barışı "Barış adalet demektir. Adalet olmadan barış olmaz" diye tanımladı (Sky News)

Hamas'ın kurucularından Mahmud Zahar, Filistinliler adalete kavuşmadan İsrail'le barışın sağlanamayacağını söyledi.

Birleşik Krallık merkezli haber kuruluşu Sky News'in Ortadoğu muhabiri Mark Stone, Zahar'la bir röportaj yaptı. Zahar 24 Mayıs'ta yayımlanan görüşmede, örgütün son çatışmalarda stratejik ve sembolik bir zafer kazandığını vurguladı ve şöyle konuştu:

Sanırım her iki taraf da daha önce olduğundan daha fazla gerginlik beklemiyor. Dolayısıyla ateşkesin devam edeceğine inanıyorum.

Zahar, İsrail'in önemli noktalarına saldırabilme kabiliyetinin yeni bir unsur olarak ortaya çıktığını ifade etti.

Örgütün İsrail'e fırlattığı roketlerin Gazze'de sivillerin yaşadığı bölgelerden geldiği iddia ediliyor. Ancak 76 yaşındaki Zahar, bu iddiaları yalanladı:

Hayır. Sivillerin yaşadığı bölgelerden tek bir roket bile atılmadı. Roketlerin çoğu sınırdan fırlatıldı.

Sivillerin yaşadığı bölgelere saldırılması konusunda da sivillerin değil İsrail saldırganlığının ve işgalinin hedef alındığını öne sürdü. İsrail Devleti'nin var olma hakkına sahip olup olmadığı sorusunaysa şu yanıtı verdi:

Hayır. Neden? Amerika'dan gelip benim evimi aldılar. Birleşik Krallık'tan gelip kardeşimin evini aldılar… Biz bu bölgenin, Arap bölgesinin, sahibiyiz. Burası İslami bölge olarak biliniyor.

Muhabir Stone, Hamas'ın toprakları Yahudilerle paylaşmaya hazır olup olmadığı konusunda bir soru daha sorduğunu yazdı. Aldığı cevap "Yahudilere karşı değiliz çünkü onlar bu bölgede yüzyıllarca yaşadı. Ben işgalden bahsediyorum" oldu.

Zahar'a örgütün neden parayı halk yerine roketlere harcadığı soruldu. "Dünyada, savunmayı sağlayacak askeri bir bakanlığın olmadığı tek bir örnek ver" diyen Zahar, sözlerini şöyle sürdürdü:

Burada kendimizi saldırganlığa, İsrail saldırganlığına karşı koruyoruz. Bunun yasaklanması ikiyüzlülük olur.

Öte yandan Zahar, İsrail'i desteklemesine rağmen ABD Başkanı Joe Biden'la görüşebileceklerinin sinyalini verdi.

Independent Türkçe, Sky News


PAYLAŞ