Açlık grevinde ölmüştü: Yemek faturası çıkarıldı

Fotoğraf: Twitter

Adil yargılanma hakkı için başladığı ölüm orucunda, zorla müdahale sonrası durumu kötüleşen 28 yaşındaki Mustafa Koçak, ölüm orucunun 296. gününde yaşamını yitirmişti. Ailesinin başka bir işlem için gittiği vergi dairesinde yapılan sorgulama sonucunda Koçak’ın hapishaneye “borçlu” olduğunu öğrendi.

BİRİ 40, DİĞERİ 501 LİRA

bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre Koçak’ın tutulduğu İzmir 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, “EKMEK VE YİYECEK KARŞILIĞI BORDROSU” başlığında iki ayrı bordro düzenledi. Bordrolardan biri 40 lira, diğeri 501,5 lira.Her iki bordronun tarihi de Koçak’ın açlık grevinde olduğu döneme denk geliyor. Bordrolarda, borcun Koçak’a tebliğ edildiği, onun da ödemeyi reddettiği bilgisi de yer alıyor.

SORUŞTURMA TALEBİ

Bu bedellerin ödenmediğini ifade eden hapishane idaresi, bordroları 9 Nisan 2020’de İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına ileterek “Hükümlü borcunu ödememiştir, 2548 Sayılı kanunun 2. Maddesine göre gerekli soruşturmanın yapılması arz olunur” dendi.

Bu tarihte, Mustafa Koçak halen ölüm orucuna devam ediyordu.

'OĞLUM AÇLIKTAN ÖLDÜ'

Mustafa Koçak’ın babası Hasan Koçak durumu şöyle değerlendirdi: “Oğlum Mustafa Koçak 10 ay ölüm orucu yaptı. Hapishaneden ölüm orucunda olan birine ekmek ve yiyecek borcu kağıdı göndermişler. Bunu oğluma 10 ay boyunca şeker ve B vitamini dahi vermeyen kişiler yapıyor. Benim oğlum açlıktan öldü açlıktan… Adil yargılanmak için ölüm orucunda ölen oğlumdan ekmek ve yiyecek parası istemek vicdansızlıktır.”

Ailenin avukatı Oğuzhan Topalkara da yaptığı açıklamada, “Müvekkil Mustafa Koçak hakkında hapishanede kaldığı sürece dair ‘iaşe bedeli’ adı altında, yani kendisine verilen yemek karşılığı olduğu iddia edilerek bir borç çıkarılmıştır. Ailesi tarafından vergi dairesinde yapılan bir sorgulama sonucunda bu borç tesadüfen borç öğrenildi” dedi.

İTİRAZ EDİLDİ

Avukat Topalkara, “297 gün boyunca ölüm orucu yapan Mustafa Koçak her seferinde yiyecekleri geri çevirmiştir. Bu durum da hapishane tarafından her gün tutanak altına alınmıştır” diye konuştu.

Oğuzhan Topalkara, ailenin avukatları olarak bu borç ile ilgili hem İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı hem de vergi mahkemelerine gerekli başvuruları yaparak itiraz ettiklerini belirtti:

“Hem maddi gerçeğe aykırı şekilde bir hukuki işlem tesis edilmiş durumda hem de oğullarını açlıktan kaybetmiş bir aileye yapılacak en büyük hakarettir belki de bu.”


PAYLAŞ