Taksim'e yapılan cami, Gezi'nin yıl dönümünde açıldı

Fotoğraf: AA

Taksim'e yapılan cami, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla kılınan cuma namazıyla ibadete açıldı. 28 Mayıs tarihi aynı zamanda Gezi Parkı protestolarının da başladığı tarih olarak biliniyor.Erdoğan, açılış konuşmasında protestolara değinerek "2013'te caminin inşaatı için tekrar harekete geçtiğimizde karşımızda Gezi olaylarını bulduk. O teröristlerin karşımıza dikildiği an" ifadelerinde bulundu.

'GEZİ' AÇIKLAMASI: TERÖRİSTLERİ KARŞIMIZDA BULDUK

Açılış sonrasında konuşan Erdoğan, "Keşke dili olsa da buraların konuşsa, buralarda çok dolaştık. Taksim Camii bizim için farklı bir öneme sahipti. Caminin yerinde mescit bile yok, cami yapımına müsaade yok, kümes gibi bir yerde gazeteler üzerinde müminler namazlarını eda etmeye çalışıyorlardı. 40'lı 50'li yıllardan beri kimler geldi, kimler geçti" diye konuştu.

Taksim Camii'nin inşası için söz verdiklerini anımsatan Erdoğan, "28 Şubat süreci ve sonraki gelişmeler nedeniyle sözümüzü yerine getiremedik" dedi.
Devamında ise şunları kaydetti:

"Aynı amaçla 2013'te tekrar harekete geçtiğimizde karşımızda Gezi olaylarını bulduk. O teröristlerin karşımıza dikildiği an. Milletimizin 15 Temmuz şanlı direnişinin ardından hiçbir gücün bu girişimin önüne geçemeyeceği kararlılığıyla kolları sıvadık."
 

AÇILIŞA KATILANLAR

Cuma namazına, Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalo Hmidti, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AKP Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Tevfik Göksu, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve bazı AKP milletvekilleri de katıldı.

HEDİYE

Erdoğan, namazın ardından Taksim'e yapılan camiye aslı Topkapı Sarayı'nda bulunan Karahisari'nin hattıyla Kur'an-ı Kerim'i Cumhurbaşkanlığı olarak hediye ettiklerini söyledi.

LİTRELERCE GÜL SUYU SIKILDI

Isparta Belediyesinin kamyonundan ekipler, Taksim Meydanı ve çevresine gül suyu serpti.

NE OLMUŞTU?

'Gezi Protestoları', 27 Mayıs gecesi Gezi Parkı'ndaki ağaçların sökülmesiyle başlamıştı. O gün sabaha kadar çadır kurup nöbet tutan eylemciler ertesi gün parktaki eylemci sayısı daha da artmış ve iş makinalarının ağaçları kesmesine izin vermemişti. 29 Mayıs sabahı ise polis parkta göstericilere müdahalede bulunmuş, bunun üzerine eylemler hız kazanmıştı.

Erdoğan, Gezi Parkı eylemleri sürerken yaptığı konuşmada  “Ne yaparsanız yapın. Orası için karar verdik. Yapacağız.” demişti.

Başka bir konuşmada ise “Evet cami de yapacağız. Ben bunun iznini gidip de CHP genel başkanından alacak değilim, birkaç çapulcudan alacak değilim. Bize oy verenler bunun yetkisini verdi zaten" ifadelerinde bulunmuştu. 

Erdoğan, Taksim meydanına ise Topçu Kışlası'nı yapacağını belirtse de henüz bu konuda bir gelişme yaşanmadı. Son olarak 2019 yılında yaptığı konuşmada  "Hani çok kızdıkları Taksim'deki Kışla. O Topçu Kışlası'nın aslını bir görseniz, 'Yazıklar olsun burayı yıkanlara' dersiniz. O kadar muhteşem bir eser. Onun orijinaline uygun mimari tasarımlarını yaptırıyorum. Orayı ihya edeceğiz" diye konuşmuştu.

AA, Tükenmez Haber


PAYLAŞ