600'den fazla müzisyenden İsrail’i boykot çağrısı: Bugün Filistin’in yanında olmalıyız

Dünyanın birçok ülkesinden, aralarında Roger Waters, Patti Smith ve Julian Casablancas gibi isimlerin bulunduğu 600'den fazla müzisyen, imzaladıkları mektupla İsrail'i boykot çağrısı yaptı. Türkiye’den piyanist Büşra Kayıkçı ve çellist Duygu Demir de çağrıya imza atan isimlerden oldu.

Musicians for Palestine (Filistin’i Destekleyen Müzisyenler) oluşumu tarafından yayımlanan mektupta, “Müzisyenler olarak sessiz kalamayız. Bugün Filistin’in yanında olmalıyız” denildi.

Independent Türkçe'nin haberine göre, İsrail'in 'Filistinlilerin etnik temizliğine bağlı bir yerleşimci-sömürgeci proje' yürütmekle suçlandığı mektupta, İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırılarda savaş suçu işlediği belirtildi. Mektupta, "Sizi de İsrail'deki suç ortağı kültürel kurumlarda konser vermeyi reddederek bize katılmaya çağırıyoruz" ifadeleri yer aldı.

MEKTUP, ANA AKIM MÜZİK CAMİASINDAN EN FAZLA SAYIDA MÜZİSYENİN DESTEKLEDİĞİ METİN OLDU

Mektubun imzacıları arasında Rage Against the Machine, Questlove, rap grubu Run the Jewels ve System of a Down'dan Serj Tankian gibi isimler de yer alıyor. Daha önce de İsrail'i boykot amacıyla sanatçılara yönelik imza metinleri yayınlandı ancak son mektup, bugüne dek ana akım müzik camiasından en fazla sayıda müzisyenin desteklediği metin oldu.

Mektubun imzacılarına buradan ulaşılabilir. 


PAYLAŞ