"Cübbelerini derhal çıkarsınlar"

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin MYK toplantısının ardından açıklama yapıyor. 

Öztrak, "Bundan 97 yıl önce 'Mustafa Kemal'den nasıl kurtulacağız' diyen hainler varsa bugün de kin ve nefretlerini kusmak isteyen kara yürekler var" dedi.

30 Ağustos'taki Cuma fetvasında Atatürk'ün adına dahi yer vermeyen Diyanet'e tepki gösteren Öztrak, "Mısır Arap Cumhuriyeti'nin vefat eden eski cumhurbaşkanı için 81 ilde gıyabi cenaze namaza kılan Diyanet, bu memlekette 'Ezanı Muhammedi'nin susmamasını sağlayan Atatürk'ü hutbesinde anmadı" ifadelerini kullandı. 

"CÜBBELERİNİ DERHAL ÇIKARSINLAR"

Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Diyanet, 30 Ağustos'ta Atatürk'ün adını hutbede geçiremedi. Bu cumhuriyeti kuran Atatürk'ü cuma hutbesinde anmadı. Gazi Mustafa Atatürk'e sansür ilk değil. 15 Mart'ta Çanakkale cuma hutbesinde yine adına yer vermedi. 10 Kasım'da bir rahmet dahi dilenmedi.

Bu milletin ortak değeri üzerinden kin ve nefret siyaseti üretmeye çalışanlar cübbelerini derhal çıkarsınlar. Koltuklarımızda otururuz diyorlarsa, sorumluluk onu oraya atan Saray'a aittir. Saray bu kendini bilmezleri, bu makamda bir dakika bile tutarsa bu suça ortaktır.

Milletimiz bu kendini bilmezlere cevabı sandıkta verecektir. İktidar eliyle hazinesinden, maliyesine, askeriyesine kadar çürürken Diyanet de kendi payını almıştır."

"KANUNSUZLUĞA DEKOR OLMAYI NASIL HAZMEDEBİLİYORLAR"

Bugün gerçekleşen Adli Yıl Açılış Töreni'ne de değinen Öztrak şu ifadeleri kullandı:

"Genel Başkanımız 15 Temmuz sonrası Yenikapı'daki mitinge katıldı. Üç yere siyaset girerse kurumlar çürür. Bundan biraç yıl öncesine kadar Yargıtay'da yapılan Adli Yıl Açılış Töreni artık Saray'da yapılıyor. AK Parti Genel Başkanı'nın önünde ayağa kalkıp, cübbelerinin olmayan düğmesini iliklemeye çalıştılar.

Kanunsuzluğa dekor olmayı nasıl hazmedebiliyorlar? Milletten adalete güvenmesine nasıl beklerler."

ZAMLARA TEPKİ

"Fiyatı iktidar tarafından belirlenen ürünlerde tam bir zam yağmuru var" diyen Öztrak, "Geçen kış evini ısıtmak için 350 lira ödeyen bir aile, bu kış 462 lira ödeyecek!" bilgisini verdi.


PAYLAŞ