Yeme-içme yerleri müşteri kabul etmeye başladı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kademeli normalleşme dönemi kararlarını açıkladı. Erdoğan, "Restoran ve kafeler 07.00 -21.00 saatleri arasında hizmet verebilecek" ifadelerini kullandı. Yeme-içme yerleri sabah saat 07.00'den itibaren müşteri kabul etmeye başladı.
Belirlenen kurallara göre iş yerlerini açan esnaf hazırlıklarını geceden yaptı. Erdoğan'ın açıklamasının ardından özellikle uzun zamandır kapalı olan kahvehaneler gece temizlik için çalıştı. Müşteriler de sabah saatlerinde açılan kafe, restoran ve kahvehanelerden hizmet almaya başladı.
İzmir'de bir restoranda çalışan Metin Damyan, sabah 5'te dükkanı açtıklarını ve hazırlıklara başladıklarını belirterek, "Şimdi de 'Bismillah' diyerek dükkanımızı müşterilerimize de açtık. Nafakamızı bekliyoruz. İnşallah bundan sonra da böyle devam eder. Müşteriler de özlemiş. Tabii ilk başta sağlık geliyor ama büyük özlem de var" diye konuştu.
Kahvehanede çaycılık yapan Mehmet Yıldız iş yerlerinin diğer işletmelere göre daha uzun süredir kapalı olduğunu dile getirdi. Müşteri olarak kahvehaneye gelen Halil Baran da dışarıda çay içmeyi özlediğini söyledi. Esnafın zor günler geçirdiğine işaret eden Baran, "İnşallah virüsten ve maskeden de kurtuluruz ve normal hayatımıza geri döneriz" dileğinde bulundu.
İstanbul'da kademeli normalleşme süreci kent trafiğinde de yoğunluğa neden oldu. Mesai saatinin yaklaşmasıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Anadolu-Avrupa geçişlerinde sıkışıklık yaşanırken, D-100 Karayolu ve TEM Otoyolunun her iki yakadaki farklı noktalarında araç yoğunluğu oluştu. İBB'nin mobil uygulamasına göre trafik yoğunluğu saat 08.30 itibarıyla yüzde 60 olarak ölçüldü.
Kırklareli Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Zafer Sürer ise "Hepimiz için çok büyük bir sürpriz oldu. İşletmelerin açılması iyi oldu. Çünkü esnafın artık dayanacak gücü kalmamıştı. Hizmet sektöründeki arkadaşlarımız çok zorlandı" dedi. Sürer yaklaşık 4-5 aydır müşteri alamadıklarını anlattı.
Yeme içme yerleri 21.00'a kadar müşterilerine masada servis yapabilecek. Saat 24.00'e kadar ise paket servisini sürdürebilecek. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecek.

PAYLAŞ