Bir Hukuk Fakültesi daha kuruldu: Bazı hukukçular tepkili

Fotoğraf: AA

Ege Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin kuruluşunun Resmi Gazete'de duyurulmasıyla birlikte Türkiye’deki mezun veren hukuk fakültesi sayısının 89 olduğu belirtiliyor. Bunlardan beşi ise bu yıl içinde kuruldu. Ardı ardına açılan hukuk fakülteleri, tartışmaları da beraberinde getirdi. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, konuyu Tükenmez Haber'e değerlendirdi.

'NİTELİK SORUNU'

Durakoğlu, Türkiye'deki avukat sayısının ihtiyaçtan fazla olduğunu vurgulayarak "Bazıları mezun vermeyen 130 tane civarında hukuk fakültesi var. Ama 30 tane ceza hukuku profesörü var. 35 yıldır hiç konuşmadığımız kadar meslekte nitelik sorunu konuşuyoruz. " dedi. 

BAZI HUKUKÇULAR TEPKİLİ

Ege Üniversitesi'nde 1978'de kurulan hukuk fakültesinin 1982'de kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesine alındığını ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite olarak 39 yıl sonra hukuk fakültesine yeniden kavuştuklarını belirtti. Öte yandan Türkiye'deki hukuk fakültesi sayısının bu kadar artmasına bazı hukukçular tepki gösterirken konu sosyal medyada da gündem oldu. 

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu

'YETERLİ ÖĞRETİM ELEMENI YOK'

Durakoğlu, "Türkiye'deki avukat sayısı ihtiyaçtan fazla. Bunun nedeni de bu kadar çok fakültenin açılması ve her yıl bu fakültelerin mezun veriyor olması. Bu sorun, bizim açımızdan birkaç sorun doğruruyor Bunlardan bir tanesi, nitelik bakımından ortaya çıkan sonuç. Görüyoruz ki; açılan hukuk fakülteleri aslında Türkiye'deki yeterli öğretim elemanı sayısının bulunmamasından dolayı büyük yetmezliklerle açılıyor. Bazıları mezun vermeyen 130 taneye yakın hukuk fakültesi var. Ama 30 tane ceza hukuku profesörü var. 35 yıldır hiç konuşmadığımız kadar meslekte nitelik sorunu konuşuyoruz. Hakimlikte de, savcılıkta da avukatlıkta da büyük bir nitelik sorunuyla karşı karşıyayız." ifadelerinde bulundu.

'SON İKİ YILDA 10 BİN YENİ AVUKAT BAŞVURDU'

Fakültelerin büyük bir bölümünün bizim yeterli eğitimi vermediğini belirten Durakoğlu, baroların YÖK'ten hukuk fakültelerinin açılmaması yönünde ya da açılanların bazılarının yetersiz olmaları nedeniyle kapatılmasını istediğini kaydetti.

Devamında ise şunları söyledi:

"Buna rağmen tamamen politik ve  popülist nedenlerle açılan üniversiteler aynı sonuçları giderek ağırlaştırmaya devam ediyor. İstanbul Barosu'na son iki yılda 10 bin yeni avukat başvurdu. Dolayısıyla eğer gerçekten yeterli bir eğitimden geçen kişilerle karşı karşıya olsak sorunumuz yok.  Durmadan hukuk fakültesi açılıyor. Neredeyse ayda bir hukuk fakültesi açılıyor. Geldiğimiz nokta şu anda bu. Yaptığımız hiçbir uyarı da dinlenmiyor. Yapılması gereken her şeyi de yaptık. Hatta akademik olarak kriterler belirledik, hukuk fakültelerine gönderdik, gönderdiğimiz kriterlerden sıralama yaptık ama bunlar yeterli olmadı. "

'2024'E KADAR 200 BİN AVUKATA ULAŞMIŞ OLACAĞIZ'

2024'te avukatlıkta sınav geldiğinin de altını çizen Durakoğlu, "Sınav geldikten sonra hangi üniversitenin daha başarılı olabileceği gibi bir rekabet ortamı doğacak. Bu sürecin 2024'ten sonra biraz daha yerli yerine oturacağını düşünüyorum. Sınavlarda başarılı olamayan fakültelerin sonuçları ortaya çıktığı zaman bir süre sonra insanlar o fakültelere kayıt yaptırmayacaklar. Şu anda 150 bin civarında avukat var. O zamana kadar herhalde 200 bin avukata ulaşmış olacağız." sözlerini sarf etti.

BAŞARI SIRASI 100 BİN

​Öte yandan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül  geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Yargı Reformundaki temel hedeflerimizden biri hukuk eğitiminde kalitenin artması, nitelikli hukukçu yetişmesidir. Bu hedefimizin gerçekleşmesi için bir adım olarak, hukuk fakültelerine girişte başarı sırasını 100 bine yükselten YÖK Başkanlığına teşekkür ediyorum." ifadelerine yer vermişti.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Konunun sosyal medyada gündem olmasının ardından aralarında hukukçuların da bulunduğu çok sayıda sosyal medya kullanıcısı paylaşımda bulundu. Bunlardan bazıları şu şekilde:

Tükenmez Haber


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR