Fahrettin Altun, ‘hınzır’ sözü için 15 bin lira istedi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a hakaret eden sosyal medya kullanıcısına ceza verildi.

Altun’un, bir sosyal medya kullanıcısına avukatı aracılığıyla gönderdiği yazıda, “hakaret içerikli paylaşım” nedeniyle özür ve 15 bin lira talep etti.

Twitter’da Altun’a hitaben “Yine hangi arsayı ucuza kapatma derdine düştün hınzır” yazan kişi ifadeye çağırıldı. Altun’un şikayet ettiği Sosyal medya kullanıcısı,  üzerine ifadeye çağrılan kişi, ifadesinde “Yazıyı ben yazdım, Twitter hesabı bana ait. Attığım tweet hakaret amacı taşımıyor” dedi.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Fahrettin Altun’un avukatı Yusuf Görgün’ün, şüpheli avukatı Efkan Bolaç’a gönderdiği yazıda kişinin Altun'dan yazılı biçimde özür dilemesi ve 15 bin TL ödeme yapması talep edildi. 15 bin liralık tutarın vekalet ücretleri ile dosya giderleri olduğu belirtildi.

Şikayet üzerine başlatılan soruşturmada savcılık dosyayı, iddianame düzenlemeyerek Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 253. Maddesi uyarınca “uzlaştırmaya” gönderdi.

Altun’un talebi şüpheli tarafından karşılanır ve “uzlaşma” sağlanırsa, dava açılmayacak. Ancak şüpheli kişi talebi reddederse iddianame düzenlenecek ve kabul edildiği takdirde hakkında hakaret davası ve ayrıca tazminat davası açılabilecek.

Altun’un avukatı Yusuf Görgün’ün uzlaşma talebiyle yazdığı dilekçede, uzlaşma sağlanamazsa 15 bin liralık masrafın çok üzerine bir tazminat talep edebilecekleri ifade edildi:

“Uzlaşma sağlanamadığı takdirde ceza yargılamasında hükmedilecek olan asgari vekalet ücretini icra takibine koyacağız. Bunun yanı sıra ayrıca hukuk davası da açacağız ve müvekkil adına ayrıca haksız fiilden mütevellit tazminat talebinde bulunacağız. Dosya şüphelisinin hazırda uzlaşmadığı takdirde 15.000-TL tutarın çok daha üzerinde rakamlarla karşılaşma olasılığı emsal ihtilaf ve mahkemelerce verilen kararlar çerçevesinde ortadadır. Bu tutarların icraya konulmasında ise ayrıca icra masrafları ve ücretleri eklendiğinde dosya şüphelisi halihazırda ödeyeceği tutarı aşan miktarlar ödemek durumunda kalacaktır.

Müvekkil, tüm iyiniyetiyle hâlihazırda kendisi adına ayrıca tazminat talep etmemektedir. Sadece vekâlet ücretlerimizin ve masraflarımızın karşılanması ile yetineceğiz. Ancak uzlaşma sağlanamadığı takdirde bu tutarların hiçbirisi ile bağlı değiliz; bu hususun da dosya şüphelisine bildirilmesini ayrıca talep ediyoruz.”


PAYLAŞ