Kılıçdaroğlu: Merkez Bankası'nın kendisine ait 1 centi dahi yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV'de yayınlanan 'İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat' programına konuk oldu. Kılıçdaroğlu, "Merkez Bankası'nın şu anda net rezervi eksi 47 milyar 600 milyon dolar. Merkez Bankası'nda kendisine ait 1 cent dahi yok" ifadelerini kullandı.

Süleyman Soylu'nun "Mafyadan her ay 10 bin dolar alan siyasetçi" açıklamasıyla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Bu siyasetçiyi biliyoruz, gazeteler yazıyor. Erdoğan'ın sesi çıkıyor mu? Bu siyasetçinin AKP MKYK'nın üyesi olduğunu da herkes biliyor. Peker, şunu söyler bunu söyler. Bu iddiayı yapan İçişleri Bakanı. Emniyet İstihbarat, Jandarma İstihbarat ona bağlı. Devletin televizyonunda bunu söylüyor. Bunu saklamak suç ama saklıyor. Ortada bir şey yokken 17/25'e gönderme yaptı Sayın Soylu. Bakanların çocuklarının aldıkları rüşvetin  para sayma makinalarını gündeme getirdi. Yani Erdoğan'a diyor ki "Ben 10 bin dolar rüşvet alanı biliyorum. Bana bir şey olursa azdan az, çoktan çok gider" diyor. Yani asıl senden gider diyor”

Soylu’nun o iddiası üzerine savcıların harekete geçmediği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Soylu'yu çağırıp "Sen çok ciddi bir iddiada bulunuyorsun, bu kişi kim? Bana söyle" demediğini öne süren Kılıçdaroğlu, “Çağıramaz ve konuşamaz. Rüşvet alan bir kişiyi büyükelçi yapan bir kişi. Onu da başka bir yere atayacak. Gönderdiği talimat "Asla bu konularda konuşmayacaksınız." Soylu'nun elinde Erdoğan'ı, yakın çevresini, ailesini zora sokacak çok bilgi var” dedi.

'EL BİRLİĞİYLE MARMARA'YI BU HALE GETİRDİLER, ŞİMDİ BİZ BU İŞİ NASIL TEMİZLERİZ DİYE UĞRAŞIYORLAR'

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, Marmara Denizi’nde başlayıp, Kuzey Ege ve Karadeniz’e yayılan deniz salyasıyla ilgili, “Keşke olay bu noktaya gelmeseydi. Dünyanın sadece bizde olan bir iç denizi, buranın gözümüz gibi korunması lazım. El birliğiyle Marmara'yı bu hale getirdiler, şimdi biz bu işi nasıl temizleriz diye uğraşıyorlar. Şu Ergene Nehri'nin doğduğu kaynağa bakıyorsunuz, denize aktığı yere bakıyorsunuz. Biri bembeyaz biri simsiyah. Belediye başkanlarımız hazır. Üzerine düşen görevleri yapmaya hazırlar. Yeter ki merkezle yerel arasında samimi işbirliği kurulsun” değerlendirmesinde bulundu.

'İSTANBUL'U RANT ALANINA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORLAR'

“Kanal İstanbul'a herhangi bir ülke kredi verirse iktidara geldiğimizde biz o projeyi durduracağız” açıklamasını yenileyen Kılıçdaroğlu, “O ülkeyle de aramıza mesafe koyacağız. O şirketlerin asla paralarını ödemeyeceğiz. Çünkü Türkiye'ye hiç kimsenin ihanet etmeye hakkı yoktur. Ne demek Kanal İstanbul? Ama onlar kafaya takmışlar yapacaklar. İstanbul'u rant alanına dönüştürmek istiyorlar. Kanal İstanbul'dan hükümetin ne kazancı olacak? Stratejik olarak ne kazancı olacak onu da bilmiyoruz. Olsa zaten Erdoğan ballandıra ballandıra bunu anlatır” dedi.

'TÜRKİYE YÖNETİLMİYOR'

Türkiye’nin savrulduğunu ve kimin ne yaptığının belli olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Türkiye yönetilmiyor. Akdeniz'de bizim bir gemimize arama yapılacaktı. 4 saat Erdoğan'a kimse ulaşamıyor. 5 saat geçiyor, ya savaş olsaydı ne olacaktı? Çünkü Dışişleri Bakanlığı devre dışı bırakılmış. İbrahim Kalın da konuşuyor. Niye Dışişleri Sözcüsü yok. Milli Savunma Bakanı da dış politikada aktif geziyor. Sistemde bir sorun değil çok sorun var. Bütün yetkilerin bir kişiye bağlanması” şeklinde konuştu.

SİYASET KİRLİLİKTEN ARINACAK, TEMİZ BİR SİYASETLE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ'

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: 

“Mafyanın Cumhur İttifakı'nın üçüncü ortağı olduğu kapalıydı, açıkça ortaya çıktı. Gideceğiz seçime, bu sonbaharda ya da ne zaman olursa. Ancak geciktiğimiz her gün maliyet artıyor. Topluma maliyeti artıyor. Vatandaşın hakemliği son derece önemlidir. İktidar değişecek. Ben bu ülkede yaşayan insanların ferasetine inanıyorum. Siyaset kirlilikten arınacak, temiz bir siyasetle yolumuza devam edeceğiz.”

'MERKEZ BANKASI'NDA KENDİSİNE AİT 1 CENT DAHİ YOK'

“Merkez Bankası'nın şu anda net rezervi eksi 47 milyar 600 milyon dolar. Merkez Bankası'nda kendisine ait 1 cent dahi yok" diyen Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası’nın kasasında bulunan 47 milyar 600 milyon dolar  “dışarıdan alınıp getirildiğini ve başkasına ait” olduğunu söyledi.


PAYLAŞ