TTB, Sağlık Bakanlığı'na aşı, test kitleri ve ilaçları sordu

Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı'na pandemi politikaları üzerinden 5 soru yöneltti. 

'TOPLUM SAĞLIĞI, SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN ÖNCELİKLİ GÖREVİDİR'

TTB,  sağlık bütçesinde toplum sağılığının yok sayıldığına dikkat çekerek Sağlık Bakanlığı’na pandemi politikaları üzerinden 5 soru yöneltti. Açıklamada konuşan TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, sağlık bütçesinde pandemiye yönelik bir düzenleme olmadığını ve toplum sağlığının öncelenmediğini ifade etti. Salgınla mücadelenin koruyucu ve kamusal bir sağlık politikasıyla olabileceğine dikkati çeken Ökten “Toplum sağlığı, Sağlık Bakanlığının öncelikle görevidir. Bütçeden yeterli kaynak ayırmanın yanında insanların refah düzeyini artırmakta diğer bakanlıkların sorumluluğundadır. Bu nedenle 2021 yılı sağlık bakanlığı bütçesinin öncelikli yıllardan farklı olarak salgın koşullarına göre düzenlenmesi gerekirdi” dedi.

'PANDEMİDE AŞIDA YAŞANAN KRİZ DE SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜN İFLAS ETTİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR'

Sağlık Bakanlığı’nın 77 milyar 615 milyon 519 bin TL’lik 2021 bütçesinin 2020 bütçesine göre dolar bazında yüzde 17 daha az olduğunu aktaran Ökten, 2021’de de tedavi edici hizmetlere ve şehir hastanelerinin kiralarına çok daha fazla kaynak ayırıldığını, koruyucu sağlık hizmetlerine ise gerekli maddi kaynak ayrılmadığını söyledi. Şehir hastanelerine ayrılan kaynağın bütçenin yaklaşık 5'te biri olduğuna dikkati çeken Ökten “Sağlık Bakanlığı aşı ve ilaç şirketlerine ödenen bedelleri müteahhitlik şirketlerine, şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri olarak ödenen miktarı ayrıntılarıyla açıklamamaktadır" diye konuştu. Koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan ödenek ile tedavi edici sağlık hizmetlerine ayrılan ödenek arasındaki uçuruma dikkat çeken Ökten “Pandemiye rağmen bakanlık kamu yararını, işçiyi, emekçiyi, işsizi, yoksulu, dar gelirliyi ve emekliyi koruyan değil şirketlerin çıkarlarını gözeten neoliberal sağlık politikalarını sürdüreceğini göstermiştir" ifadelerini kullandı. Pandemide tüm ülkelerde sağlık sisteminin çökme aşamasına geldiğini hatırlatan Ökten, “Salgın tüm dünyada yoksul, işçi veya işsiz, emekçi, geliri çok daha düşük insanları etkilemiştir. Toplum sağlığı, bakanlığın öncelikli görevdir. Pandemi ancak koruyucu ve kamusal bir sağlık politikasıyla önlenebilir. Bu nedenle 2021 yılı bütçesi önceliki yıllardan farklı olarak pandemi koşullarına göre düzenlenmeliydi. Bakanlık bugüne kadar pandemiyle ilgili ek bir bütçeyi kamuoyuyla paylaşılmamıştır. TÜİK her yıl açıkladığı 2021 yılı sağlık harcamaları verilerini henüz açıklamamıştır. Ayrıca yaşanması muhtemel yeni salgınlara karşı da ayrı bir bütçe oluşturulmalıdır. Pandemide aşıda yaşanan kriz de sağlıkta dönüşümün iflas ettiğini göstermektir” dedi.

TTB, Sağlık Bakanlığı’na şu soruları yöneltti: 

  1. TTB olarak pandemi için önerdiğimiz şekilde bütçeye ek ödenek ayrılmış mıdır? 
  2. Test kitleri için hangi firmalarla anlaşma yapılmış, ne kadar ücret ödenmiştir?
  3. Tedavide kullanılan ilaçlardan kaç kutu alınmıştır?
  4. İlaçlar için hangi firmalarla anlaşma yapılmış, firmalara ne kadar ücret ödenmiştir?
  5. Aşı için hangi firmalarla anlaşma yapılmıştır? Kaç milyon doz aşı alınmıştır? Hangi firmaya ne kadar ücret ödenecektir? 

PAYLAŞ