Biden TikTok ve 8 uygulamaya yasakları iptal etti

ABD Başkanı Biden, Trump’ın Çin merkezli TikTok ve 8 uygulama için güvenlik tehdidi iddiasıyla getirdiği yasakları iptal etti.

ABD Başkanı Joe Biden, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın popüler sosyal medya uygulaması TikTok ve 8 uygulama için aldığı yasak kararını kaldırdı.

DW Türkçe'nin haberine göre Biden, TikTok ile sekiz iletişim ve finans uygulamasına getirilen yasakları kaldırarak, ABD Ticaret Bakanlığı'na yabancı uygulamalardan kaynaklanacak muhtemel riskler ve bunlara karşı alınacak tedbirler hakkında bir rapor hazırlaması için 180 günlük bir süre verdi.

Trump'ın güvenlik tehdidi iddiasıyla yasakladığı uygulamalar şunlardı: Alipay, QQ Wallet, WeChat pay, CamScanner, SHAREit, Tencent QQ, VMate, WPS Office.

Trump'ın Çin merkezli uygulamalar için aldığı yasak kararlarının çoğu federal mahkemeler tarafından iptal edildiği için hiçbir zaman tam anlamıyla yürürlüğe girmedi.

Öte yandan TikTok, ABD'de Illinois eyaletinde "Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası"nı ihlal ettiği gerekçesiyle açılan davada ABD'de ki kullanıcılarına 92 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti.

TikTok'un ABD'de yaklaşık 100 milyon kullanıcısı bulunuyor.

TÜRKİYE'DE 32 MİLYONUN ÜZERİNDE TİKTOK KULLANICISI VAR

Türkiye'de popüler bir sosyal medya uygulaması olan TikTok'un 32 milyonun üzerinde kullanıcısı var.

Türkiye'de 1 Ekim 2020'de yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası kapsamında günlük erişimi 1 milyonu aşan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı şirketlere getirilen zorunluluk kapsamında TikTok Türkiye'de temsilci atama kararı almıştı.


PAYLAŞ