Las Tesis nedeniyle yargılanan 6 kadın beraat etti

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde 'Las Tesis' dansı yapan 6 kadın hakkında açılan dava karara bağlandı. Mahkeme, tüm kadınların beraatine karar verdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Twitter'dan yapmış olduğu paylaşımda, "Las Tesis nedeniyle yargılanan 6 arkadaşımız beraat etti. Biz kadınlara ve LGBTİQ+'lara karşı suç işleyenlere karşı mücadeleye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim, açıklamasının ardından 19 Haziran'da İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz mitingine davet etti. Ataselim'in konuşmasından satır başları şöyle:

"Bizim yapmaya çalıştığımız şey, yürüttüğümüz mücadele kadınlar eşit ve özgür yaşasın diye, LGBTİQ+lara ayrımcılık uygulanmasın diye, toplumun tüm haksızlığa uğrayan kesimleri haklarıyla birlikte eşit ve özgür yaşasın diye. "Siz suç işliyorsunuz" dedik, "Kadınların eşit ve özgür yaşamasını sağlayacak olan İstanbul Sözleşmesi'ni etkin uygulatmaya çalışıyoruz" dedik. Suç işleyenler 6284'ü uygulamayanlardır, suç işleyenler İstanbul Sözleşmesi'ni uygulamayanlardır, suç işleyenler her gün kapısına kadar kadınlar can havliyle vardığında görevini savsaklayanlardır, suç işleyenler anayasayı ihlal edenlerdir. Bu suç işleyenlerin kimler olduğunu hepimiz biliyoruz. Toplumda bu şekilde yasalar, anayasa etkin uygulanmadığı için, infial yaratıldığı için sessiz kalmayanlar yargılanmaya çalışılıyor. Ülkenin dört bir yanından yüzlerce kadın ve LGBTİQ+ örgütü ile birlikte 19 Haziran'da İstanbul'da 'İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz' mitinginde buluşacağız. Bütün kadınları ve LGBTİQ+'ları bu mitinge katılmaya, İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkmaya, vazgeçmediğimizi göstermeye davet etmek isterim. Biz vazgeçmiyoruz, onlar imzanın geri çekilmesi kararını geri çekecekler."

Davayı takip eden KCDP avukatlarından Tuba Torun, "Las Tesis'te verilen bu beraat karar haksız bir yargılamanın haklı sonucudur. İstanbul Sözleşmesi'ni uygulatmak için mücadeleye devam" dedi.

Torun'un konuşmasından satır başları şöyle:

"Bu sonuç haksız bir yargılamanın çok haklı bir sonucudur. Burada esas yargılanması gereken kadın mücadelesi için, kadınların özgürlüğü ve eşitliği için mücadele eden kadınlar değil; eşitliğe karşı, özgürlüğe karşı baskıcı zihniyettir. Dolayısıyla; bu yargılamanın başlamış olması, arkadaşlarımızın ilk andan itibaren önce ablukaya alınarak, dağılamalarına izin vermeyerek, anayasal haklarını kullanmaya izin vermeyerek bir şekilde onları yargılamaya zorlayan ve haksız bir yargılamaya ters kelepçe ile götüren uygulamanın protestosudur. Her ne olursa olsun bu yargılama da bizim özgürlük mücadelemizin, eşitlik mücadelemizin bir protesto biçimidir. Bundan sonra da yılmadan, haklarımızı sonuna kadar kullanarak ve haklarımızı sonuna kadar talep ederek direnişimize devam edeceğiz."

Tükenmez Haber


PAYLAŞ