Osman Şiban 9 ay sonra ifade verdi

Fotoğraf: Twitter

Van’da askerler tarafından gözaltına alınan ve 'darp edilerek helikopterden atıldığı' belirtilen Osman Şiban 9 ay sonra ifade verdi.
Van’ın Çatak ilçesi Sürik (Yoğurtlu) mezrasında 11 Eylül 2020’de operasyondaki askerler tarafından gözaltına alınan ve 'askerler tarafından darp edildikten sonra helikopterden atıldıkları' belirtilen Servet Turgut yaşamını yitirirken, Osman Şiban uzun süre yaşam mücadelesi vermişti. 

OSMAN ŞİBAN İFADE VERDİ

Yaklaşık 9 ay önce yaşanan işkence olayına ilişkin Osman Şiban ilk defa ifade verdi. İfadeye çağrılan Osman Şiban, dün avukatları ile birlikte Van Adliyesine giderek ifade verdi. Şiban’ın ifadesinde anlattığına göre, köylerinden alındıklarında hayatını kaybeden Servet Turgut önden götürülüyordu. Kendisi ise birkaç metre arkasından askerlerce götürüldü. 

'BAYILDIM'

Köyün dışında helikoptere doğru götürülürken askerler tarafından darp edildiğini anlatan Şiban, “Askerler sürekli darp ediyordu. Bizi helikopterin yanına götürdüler. Orada darp sürdü. Bir askerin helikopter yanında başıma tekme atması sonrası bayıldım. O andan sonrasını hatırlamıyorum. Gözlerimi Mersin’de açtım” dedi.

ŞİBAN ASKERLER HAKKINDA ŞİKAYETÇİ OLDU

Örgüt üyeliği suçlamasıyla yargılanan Şiban, Savcılıkta bu suçlamalar ile ilgili de ifade verdi. Kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen Şiban, kendisini darp eden askerler hakkında şikayetçi oldu.  Şiban ifade işlemlerinin ardından hakkında yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

Artı Gerçek


PAYLAŞ