Yemeksepeti işçileri: Patron işkolumuzu değiştirdiği için aşılanamayacağız

Yemeksepeti CEO'su Nevzat Aydın (Fotoğraf: AA)

Sağlık Bakanlığı, pandemiyle mücadele kapsamında aşılama çalışmasına kargo çalışanları ve kuryeleri de dahil etti. Ancak en büyük dağıtım şirketi olan Yemeksepeti'nde işçiler aşılanamıyor.

Yemeksepeti çalışanı kuryeler, CEO Nevzat Aydın'ın işkolu değişikliği nedeniyle büro çalışanı olarak göründükleri için aşı olamıyor.

Yemeksepeti İşçi Komitesi, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Sağlık Bakanlığı'na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanacaklar. Ama biz 4 ay önce sendikalaştığımız için Nevzat Aydın iş kolumuzu değiştirdi. Bu yüzden artık e-devlette büro çalışanı gözüküyoruz. Patron sendikalı olmamızı istemediği için aşılanamayacağız" dedi.

Bundan yaklaşık 4 ay öncesine kadar taşımacılık sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirteten Yemeksepeti işçileri "Fakat çalışma şartlarımızı iyileştirmek ve insanca iş, insanca ücret talebi ile sendikal örgütlenmeye başladıktan sonra işverenimiz iş kolumuzu değiştirerek sendika üyeliklerimizi düşürdü ve işçilerin anayasal hakkını çiğnedi. Biz mücadeleye devam etmekte ısrar eden işçiler olarak susmadık. Sesimizi emekçilerin sesine ses veren herkese duyurduk. Hakkımızı almadan durmayacağız da. Yalnız sadece bununla kalmadı. Hem toplum sağlığı, hem de kurye ve depo çalışanlarının hayati riski açısından çok önemli olan aşılama hakkımız da belirsizlik içindedir.  Yemeksepeti sadece işçilerin sendikal haklarını değil, sağlık hizmetlerine ulaşma hakkını da gasp etmiştir!" diye belirtti.

NEVZAT AYDIN'DAN AÇIKLAMA

CEO Nevzat Aydın ise iddiaları yalanlayarak, "Yemeksepeti saha çalışanlarının öncelikli olarak aşılanması ile ilgili herhangi bir problem yoktur" açıklaması yaptı. 

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Yemeksepeti İşçi Komitesi de Nevzat Aydın'ın mesajını alıntılayarak şunları yazdı:

"Yalan konuşan sizsiniz. Listeyi Sağlık Bk. ile paylaştıysanız, neden çalışanları bilgilendirmediniz? Sendikalaşmanın ardından neden Çalışma Bk.’na sektör değişikliği talebinde bulundunuz? Sendika anayasal hak değil mi? Aşı randevuları e-Nabız’da gözüküyor; bizim neden gözükmüyor?"

 


PAYLAŞ