New York'ta kimliklerdeki cinsiyet bilgisi için X seçeneği

Fotoğraf: Pixabay

New York eyaletinde yeni tasarının imzalanması halinde kendini erkek ya da kadın olarak tanımlamayan kişiler cinsiyetlerini "X" olarak işareletyebilecek.

Tasarının imzalanması halinde New York, ABD'de eyalet belgelerinde cinsiyetten bağımsız bir işarete izin veren 25. eyalet olacak.

Cuma günü New York Eyalet Meclisi’ndeki milletvekilleri, kendilerini erkek veya kadın olarak tanımlamayan New Yorkluların ehliyetleri ve doğum belgeleri de dahil olmak üzere resmi devlet belgelerinde cinsiyetlerini “X” olarak işaretlemelerine izin veren yasa tasarısını onayladı.

VALİ'NİN MASASINA GİDİYOR

Cinsiyet Tanıma Yasası olarak bilinen yasa tasarısı şimdi Vali Andrew Cuomo’nun masasına gidiyor. 

Daily News’in bildirdiğine göre, tasarı imzalanırsa, New York’ta devlet belgelerinde insanlar, cinsiyet bilgilerini değiştirebilecekler.

Tasarıya göre, cinsiyet bilgilerini değiştirmek isteyen New Yorkluların artık bu değişiklik için tıbbi kanıt sunmaları gerekmeyecek. Tasarı, yasal isim değişikliklerinin yerel bir gazetede listelenmesi zorunluluğunu da ortadan kaldıracak.

CNN’nin haberine göre de tasarı eğer imzalanırsa New York, ABD’de eyalet belgelerinde cinsiyetten bağımsız tanımlayıcıya izin veren 25. eyalet olacak.
Sözcü
 


PAYLAŞ