Siyah bir müşteriye ırkçı küfürler eden eşini işten attı

Eileen, eşinin projedeki rolüne ilişkin "John'un inşaatı yürütmesine izin verdiğim için pişman oldum" dedi (Eileen Rinaldi / Instagram)

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir kahve zinciri sahibi, siyah bir müşteriye ırkçı küfürler eden eşini işten attı.

San Francisco'daki Ritual Cofee Roasters adlı işletmenin sahibi Eileen Rinaldi, sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruda eşi John Rinaldi'yi işten attığını duyurdu.

'ASLA KULLANMAYACAĞIM KELİME'

Geçen yıl şirketin deposundaki bir inşaat projesini yöneten John, inşaat alanının yakınındaki otoparkta aracına yer ararken siyah bir kişiyle tartışmaya başladı. John, söz konusu kişiyle aralarında geçen tartışmayı şöyle anlattı: 

Bana, ‘Adın ne senin g*tlek zenci?' dedi. Ben de ne yazık ki ona, ‘Evet. Adım bu işte, ‘G*tlek Zenci'" diye yanıt verdim.

Küfür ettiği ve "zenci" ifadesini kullandığı için pişman olduğunu söyleyen John, "Bu asla kullanmayacağım bir kelime. Kendime karşı büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Saldırganlığa saldırganlıkla cevap verdim ve gerginliğin hızla artmasına neden oldum" dedi.

John Rinaldi bölgede tanınan bir isim. Kendisi 2007'de San Francisco Belediye Başkanlığı Seçimleri'nde şimdiki Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'a karşı yarışmıştı.

Öte yandan, başka bir kafenin yanında bulunan depodaki tartışmayı çevredekiler de duydu. Mahalle sakinlerinin olaya ilişkin konuşmaları sonunda John'un eşi Elieen'in kulağına gitti.

John, eşine yaşananları anlattı ve ırkçı küfürler kullandığını itiraf etti. Eileen'in kocasını işten çıkarma kararı da bunun ardından geldi.

'KELİMELERİN GÜCÜ VAR'

Eileen, Instagram paylaşımında işletmesini "çalışanlar, müşteriler ve topluluk sakinleri için ırkçılık karşıtı, kapsayıcı ve eşitlikçi kılmak istediğini" belirtti.

Eşinin kullandığı ırkçı ifadeyi de eleştiren Eileen, "Kelimelerin bir gücü var. Tekrar ettiği kelime şüphesiz ırkçı ve zararlı. Benim için nefret ve karşı tarafı canavarlaştıran bir ifade" dedi.

Independent Türkçe, RTBlack EnterpriseSan Francisco Chronicle

Derleyen: Yasin Sofuoğlu


PAYLAŞ