'Rusya'yla ilişkiler Soğuk Savaş'tan bu yana en düşük seviyede'

Fotoğraf: AA

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahı, yoğun gündemle toplanacak 30 müttefik ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını ağırlıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg burada açıklamalarda bulunarak "Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş'tan bu yana en düşük seviyesinde" dedi. Stoltenberg, "Bunun nedeni Rusya'nın saldırgan eylemleri" diye konuştu.

'ÇİN DÜŞMANIMIZ YA DA RAKİBİMİZ DEĞİL'

Stoltenberg, açıklamasında şunları kaydetti:

Bugün transatlantik ilişkilerimizde yeni bir bölüm açıyoruz. Yeni bir Soğuk Savaş'ı Çin'le başlatıyor değiliz.  Bize yaklaşıyor. Siber uzayda Çin'i görüyoruz, Afrika'da Çin'i görüyoruz ama Çin aynı zamanda kendi kritik önemdeki altyapımıza da büyük yatırım yapıyor.  Çin'in bizim değerlerimizi paylaşmadığını biliyoruz. Çin düşmanımız ya da rakibimiz değil. 

Çin ile fırsatlar var. Çin ile iklim değişikliği ve silahların kontrolü konusunda çalışmalıyız. Ancak Çin'in askeri güçlenmesi, artan etkisi ve zorlayıcı tavırları da güvenliğimiz bakımından bazı sınamaları ortaya koyuyor. Bunlara İttifak olarak birlikte eğilmeliyiz.

Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş'tan bu yana en düşük seviyesinde. Bunun nedeni Rusya'nın saldırgan eylemleri. İnanıyorum ki liderler Rusya'ya yönelik 'diyalog ile birleştirilmiş güçlü savunma' şeklindeki ikili yaklaşımımızı teyit edecek.

Rusya ile diyalog çabalarını sürdüreceğiz. Diyalog güçsüzlük değil aksine -birlikte durduğumuz sürece- bir güçlülük emaresi. ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya lideri Vladimir Putin'in görüşecek olmasını memnuniyetle karşılıyorum. 

Sputnik


PAYLAŞ