Dendias: Türkiye'nin göç konusunda şantaj yapmasına izin vermeyiz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye veya Belarus tarafından göç konusunda kendisine "şantaj yapılmasına" izin vermeyeceğini söyledi.

Euronews'in haberine göre; Dendias, Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis ile Vilnius'ta düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Dendias, "Türkiye, Beyaz Rusya, kim olursa olsun... AB'ye baskı uygulamak için göç olgusunu araçsallaştırmasına izin veremeyiz. Elimizden geldiğince ihtiyacı olan insanlara yardım etmeye hazırız ama göçü araçsallaştırmak için başka ülkeler tarafından AB'ye veya kendimize şantaj yapılmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"BÜYÜK VE ÖNEMLİ FARKLILIKLAR VAR"

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel'de NATO Zirvesi sırasında yaptığı görüşmeyi de değerlendiren Dandias, iki ülkenin politikaları arasında "büyük ve önemli farklılıklar" olduğunu söyledi.

Dendias, "Bildiğiniz gibi Yunanistan Başbakanı Miçotakis dün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Brüksel'de bir araya geldi. Ne yazık söylemeliyim ki, Başbakan Miçotakis ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşme 'buz kıran' bir görüşmeydi ama bir atılım değildi. Başbakan Miçotakis'in daha sonra söylediği gibi, farklılıklar var, farklılıklar hala var ve bunlar büyük ve önemli farklılıklar" diye konuştu.


PAYLAŞ