Bursa’da 15-16 Haziran eylemi: Şirketlere ballı ihaleler, işçilere Kod-29

Bursa’da 15-16 Haziran işçi direnişinin 51. yılı nedeniyle DİSK, KESK, TMMOB ve Bursa Tabip Odası öncülüğünde basın açıklaması yapıldı.

15-16 Haziran direnişinin 51. yılında DİSK, KESK, TMMOB ve Bursa Tabip Odası Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada "15-16 Haziran 1970’te işçi sınıfı masaya vurup 'Artık yeter!' demişti. Bugün işçi sınıfı için bir kez daha 'artık yeter' deme günü" denildi.

Açıklamada konuşan Birleşik Metal İş Sendikası Bursa Şube Sekreteri Osman Sütçüoğlu, “Ekonomik kriz ve salgın ile beraber bu ülkenin işçileri başta olmak üzere geniş halk kesimleri ağır bedeller ödüyor. İşsizlik rekor kırıyor. Çarşıdaki, pazardaki zamlar ücretleri eritiyor. Ekmeğimiz küçülüyor, faturalarımız kabarıyor. Bir yandan yoksulluk, diğer yandan servetler artıyor. İktidarın politik tercihleri adaletsizliği büyütüyor” dedi.

“ŞİRKETLERİN PAYINA BALLI İHALELER, İŞÇİLERİN PAYINA KOD-29”

Asgari ücretten tıkır tıkır vergi kesilirken, üç beş şirketin milyonluk vergileri sıfırlanıyor diyen Sütçüoğlu, “Ücretlerimizden kesintiler sürerken patronlara kıyak üzerine kıyak yapılıyor. Üç beş şirketin payına ballı beton ihaleleri, işçilerin payına ise Kod-29 ile tazminatsız işten atılmak, ücretsiz izin, asgari ücretin altında kalan “Kısa Çalışma Ödeneği” düşüyor. Ülkeyi yönetenlerin tercih ettiği yol, milyonlar için sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam vaat etmediğini” söyledi.

“15-16 HAZİRAN MÜCADELENİN SEMBOLÜDÜR”

Haklarımızı, yaşamlarımızı ve memleketimizi nasıl savunacağımızı tarihimizden biliyoruz diyen Sütçüoğlu, “Bundan 51 yıl önce, 15-16 Haziran 1970’de ayağa kalkan işçi sınıfından dersler almamız gerekiyor. Hiçbir şey durduramadı birleşen işçileri. Üç işçi yaşamını yitirdi, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in de aralarında olduğu yüzlerce kişi tutuklandı, binlerce işçi işten atıldı. Ancak, DİSK’i ve üye sendikalarını yok etmek isteyen ve tek sendika dayatan yasa, büyük işçi direnişinin etkisiyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. 15-16 Haziran 1970’teki onurlu direnişimiz, işçi sınıfının birliğinin, dayanışmasının ve mücadelesinin sembolü haline geldi. 15-16 Haziran yalnızca anılması gereken bir 'tarih' değil, işçi sınıfının elini kolunu bağlama girişimine karşı bir itirazdır, sendikal hak ve özgürlükleri savunma direnişidir. 15-16 Haziran 1970’te işçi sınıfı masaya vurup 'Artık yeter!' demişti. Bugün işçi sınıfı için bir kez daha 'artık yeter' deme günü” diye konuştu.

Birleşik Metal İş Sendikası Bursa Şube Sekreteri Osman Sütçüoğlu taleplerini ise şöyle sıraladı:

  • Kod-29 ve ücretsiz izin zulmüne son verilsin! 
  • Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın! Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! 
  • İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere harcansın. İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, çalışma süreleri azaltılsın. 
  • Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona değil; pandemide işini ve gelirini kaybedenlere kaynak ayrılsın.
  • Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın! Sağlıklı, güvenceli, insanca bir yaşam için, sendikal-demokratik haklarımız için bildiğimiz yoldan yürüyelim: Birlik olalım, güçlü olalım, mücadeleyi büyütelim! 

PAYLAŞ