İsmail Saymaz: Habertürk, Veyis Ateş'in işine son verecek

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, hakkında kara para aklama iddiası bulunan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın arabuluculuk için kendisinden 10 milyon euro istediğini belirttiği Veyis Ateş’in HaberTürk yönetimine söz konusu iddiaları ilk başta keskin bir dille yalanladığını yazdı.

Ateş’in Paramount Otel'de Cihan Ekşioğlu'nun davetlisi olarak kaldığını, bu sırada Korkmaz ile tanıştığını, başka hiçbir şekilde görüşmediklerini, gazetecilik dışında ilişkisinin bulunmadığını söylediğini belirten Saymaz, Ciner Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ’ın, “Yazılı açıklama yap, yalanla. Şaibe kalksın, sana sahip çıkalım” dediğini aktardı.

Saymaz’ın aktardığına göre; Ateş, hazırladığı yazılı metni Tekdağ'a gönderdi. Girişe “Kurumuma, mesleğime ve aileme saygımdan ötürü…” diye yazıldı. Ancak Ateş, açıklamayı paylaşmadı. Dört saat sonra Tekdağ'ı arayarak “Vazgeçtim. Peker saldırır, çocuklarıma zarar verir” dedi. Tekdağ, “Açıklamayı yapıp yapmamak senin bileceğin iş. Yapmazsan gazeteciliği sürdüremezsin, bunu da bil” dedi.

Tekdağ, Ateş'i süresiz izne çıkardı. Ta ki Korkmaz, geçen cumartesi Yılman'a kaydı dinletene… Ertesi gün Fatih Altaylı'yı arayana değin. İki gazetecinin yazmasıyla iddia kamusallaştı” diyen Saymaz, “Habertürk, pazartesi günü Ateş'ten savunma istedi. Evrak salı günü Ateş'e ulaştı. İhtimal, Ateş'in işine son verilecek” dedi.

Habertürk yetkililerinin, “Bunu kimse kaldıramaz. İddialar gazetecilikle ilgili değil. Biz işin böyle bir boyutu olduğuna (para istendiğine) ikna olduk” dediğini de aktaran Saymaz, Sezgin Baran Korkmaz’a da şu çağrıda bulundu:

“Aynı şekilde Korkmaz, varlığını bana da doğruladığı ses kaydını bugünden tezi yok savcılığa sunarak, suç duyurusunda bulunmalı. Savcılığa güvenmiyorsa kayıt ve dilekçenin bir örneğini benimle paylaşabilir. Söz, yayınlayacağım.”

İSMAİL SAYMAZ: SBK'NİN BRUNSON GİRİŞİMLERİ

Öte yandan, Sözcü yazarı İsmail Saymaz, hakkında kara para aklama iddiası bulunan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’li rahip Andrew Brunson’ın tahliyesi ve ülkesine dönmesi konusunda “sıra dışı bir gayreti olduğunu” yazdı.

Brunson’ın avukatı:

Saymaz, bugünkü köşe yazısında Brunson’ın avukatı İsmail Cem Havalurt ile yaptığı görüşmeye yer verdi:

KORKMAZ'LA TANIŞTINIZ MI?

O günlerde Brunson ev hapsindeydi. Korkmaz'ın avukatı “Görüşmek istiyoruz” dedi. Korkmaz, “Brunson'un hapiste kalmasını isteyen devlette klikler var, bunlarla mücadele ediyoruz. Brunson, A Haber'e çıkıp ‘Türk halkını seviyorum, iddialar doğru değil' desin” dedi. “Ne faydası olacak?” diye sordum. “Klikler arası çatışma var, elimiz güçlenir” dedi. Brunson'a ilettim. “Bence yapma” dedim. ABD'de hukuk bürosunu aradılar. “Kesinlikle yapmayın, uzak durun” dediler. Ertesi gün duruşmaya çıktık. Korkmaz da geldi. Sivilleri almıyorlardı. Bir şekilde girdi. Çıkışta ben açıklama yaparken, “O kadar çaba sarf ettik. Korkmaz'ın katkılarıyla oldu” dememi istedi. “Etmem” dedim. Brunson'un eşine yaklaşmaya çalışıyordu.

UÇAĞINI TAHSİS ETTİ Mİ?

Tahliyeden bir önceki celse bana bir uçak kiralama faturası gösterdi. Brunson, onun uçağına binmedi.

BRONSON İLE TANIŞIYORLAR MI?

Bir kere Korkmaz, arabulucu Katolik bir papazla Brunson'un evine geldi. Görüşmenin içeriğini bilmiyorum. Brunson temkinli ve soğuktu. Korkmaz, Amerika ile bağ mı kurmaya çalışıyordu, anlayamadım. Brunson meselesine dahil olmaya çalıştı. İstediği sonucu alamadı.

BRONSUN'U KURTARAN ADAM GÖRÜNTÜSÜ VERMİŞ OLABİLİR Mİ?

Sanırım, öyle. Osman Kavala'yı da dert etmişti. Bu davaya avukat olarak girmemi istedi. Yine ABD Büyükelçiliği'nde görevli Metin Topuz'un davasına girmeye çalışıyordu. O da olmadı.

 

Sözcü, Independent Türkçe

 


PAYLAŞ