HDP İzmir il binasına saldırı: Parti üyesi Deniz Poyraz öldürüldü

Halkların Demokratik Partisi, İzmir'de parti binalarının silahlı bir kişi tarafından saldırı düzenlendiğini ve binanın ateşe verilmeye çalışıldığını duyurdu. HDP'den yapılan açıklamada "Parti çalışanımız Deniz Poyraz yoldaşımız katledildi" denildi. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin ise isminin Onur Gencer olduğu öğrenildi.

'PARTİMİZİ HEDEF GÖSTEREN İKTİDARDIR'

HDP'nin yaptığı açıklama şu şekilde:

Aylardır partimizin iktidar partisi, İçişleri Bakanlığı tarafından hedef gösterilmesi, provokasyon amacıyla bazı ailelerin örgütlendirilerek il binalarımızın önüne yönlendirilmesi sonucu bu sabah saat 10:30 sıralarında İzmir İl binamıza silahlı saldırı gerçekleştirildi. 35-40 yaşlarında olduğu belirtilen silahlı saldırgan, içeride parti çalışanımız Deniz Poyraz’ın da bulunduğu sırada il binamızı bastı. Çevreye ateş açan ve binayı ateşe veren saldırgana uzun süre müdahale edilmedi. Saldırıda parti çalışanımız Deniz Poyraz yoldaşımız katledildi.

Saldırının duyulması üzerine kitlemiz Konak İlçe binamız önünde toplanmaya başlandı.

Dün Sincan’da görülen Kobanî Kumpas Davasında yapılan provokasyon provası sonucu bugün bu saldırının gerçekleştirilmesinin amacı ve mesajı bellidir. Bu çok tehlikeli provokasyonu gerçekleştirenler, olayın azmettiricileri; partimizi, il örgütlerimizi hedef gösteren iktidardır, provokatörleri yönlendiren İçişleri Bakanlığıdır.

İZMİR VALİLİĞİ: O.G. İSİMLİ ŞAHIS

İzmir Valiliği'nden yapılan açıklamada ise "İlimizde bugün saat 11:05 sularında 32 iş yerinin bulunduğu bir iş hanının 2. katındaki HDP il binasına sağlık çalışanıyken istifaen ayrılmış olan O.G. isimli şahıs girerek, parti çalışanı olan D.P. isimli şahsı tabanca ile ateş ederek öldürmüştür." denildi.
 

'GENÇ BİR KIZ'

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş Halk TV'ye yaptığı açıklamada  "İçeride bir çalışanımız var, onun kızı yaşamını yitirmiş. Genç bir kız" ifadelerinde bulundu.

'BİNAMIZ ATEŞE VERİLDİ'

HDP'nin saldırıyı duyurduğu ilk paylaşımında, "İzmir'de parti binamız silahlı bir şahıs tarafından basılarak binamız ateşe verildi. İçeride görevli bir arkadaşımız bulunmakta. Saldırının faili de azmettiricileri de bellidir. Herhangi bir olumsuzluktan iktidar ve kışkırtıcılar sorumlu olacaktır" denildi.

'PROVOKASYON VE ALÇAKÇA SALDIRI'

Partinin sosyal medya hesabından yapılan diğer açıklamada ise "İzmir’deki provokasyon ve alçakça saldırıya karşı HDP’liler Konak’ta bulunan il binamızda toplanıyor. Her saldırı korkak saldırganları küçültürken, partimize sahiplenmeyi arttıracaktır. #HDPhalktır" ifadelerinde bulunuldu.

POLİSİN MÜDAHALE ETMESİNİ BEKLİYORUZ'

HDP MYK Üyesi Mahfuz Güleryüz ile görüşmesini aktaran gazeteci İrfan Aktan, şunları kaydetti:

"Aylardır binalarının önüne getirilen bir kişi üzerinden hedef gösterildiklerini ve yetkililere şikâyet ettikleri halde bir sonuç alamadıklarını, bu saldırının göz göre göre geldiğini de ifade etti."

Tükenmez Haber


PAYLAŞ