HDP’li Güleryüz: 'Gelecekler bizi öldürecekler' dedim, dikkate almadılar

Halkların Demokratik Partisi, İzmir il binasına giren silahlı şahıs, Deniz Poyraz isimli parti çalışanı öldürüldü.

HDP MYK Üyesi Mahfuz Güleryüz, saldırının ardından, ‘Bugün gelen saldırgan toplu katliam yapmak için gelmiştir’ açıklaması yaptı.

Yaklaşık 2 ay önce saldırı gerçekleşebileceğine ilişkin uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Güleryüz, “Bilale anlatır gibi anlattım ama dikkate almadılar” dedi.

Güleryüz “İzmir’de 350 bin oy almış bir partinin il binası basılmış ve bir kişi katledilmiştir. Bugün gelen saldırgan toplu katliam yapmak için gelmiştir ama orada bulunan çalışan bir arkadaşımız katledilmiştir. Önlem mi almak istiyorlar? Bu ülkede demokrasi adına mücadele edenleri koruyacaklardır, polis eğer birini koruyacaksa insanlıktan yana olanlardır. Kendi öz yurdumuzda kendi memleketimizde kanımızla, canımızla, emeğimizle var ettiğimiz bu yurtta her gün katlediliyoruz” diye isyan etti.

Güleryüz şunları söyledi:

Bu bir provokasyondur. Bu spontane gelişen bir durum değildir . Bu ülkede demokrasinin adına mücadele edenleri korumaları gerek. Eğer Polis ve Kolluk kuvvetleri birilerini Koruyacaksa onlar demokrasiyi savunanlar olmalıdır mafya değil. Biz hergün katlediyoruz. Bugün toplu bir katliam yapılacaktı her birimizin işi olduğu için dışarıdaydık. içeride bir kızcağız vardı ve onu katletti.


PAYLAŞ