Berkin Elvan davasında karar | Fatih Dalgalı'ya 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi

Gezi Parkı direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeği ile yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişin davanın 20'inci duruşması görüldü.

Dosyada sona doğru gelinmişken heyet bir kez daha değişti. Mahkeme başkanı tek amaçlarının adil karar vermek olduğunu söyledi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık polis Fatih Dalgalı'nın müebbet hapisle cezalalandırılmasına karar verdi.

Cezada indirim uygulayan mahkeme heyeti sanık polisin 16 yıl 8 ay hapisle cezlandırılmasına karar verdi.

Sanık hakkında tutuklama kararı vermeyen heyet sanık polis için yurt dışına çıkış yasağı konuşmasına karar verdi.

ANNE ELVAN KARARA İSYAN ETTİ

Karara isyan eden Gülsüm Elvan, 'Kilosu kadar ceza verdiler' dedi.

HEYET DEĞİŞTİ, SANIK YİNE SEGBİS İLE BAĞLANDI

Gezi Parkı protestolarının sürdüğü 16 Haziran 2013 tarihinde İstanbul Okmeydanı’ndaki evinden çıkan 14 yaşındaki Berkin Elvan, bir daha evine dönemedi. Polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesiyle ağır yaralandı, yaşam mücadelesinin 269. gününde 16 kiloya düşen Berkin Elvan, 11 Mart 2014 tarihinde yaşamını yitirdi. 8 yıldır adalet için her kapıyı çalan Elvan ilesi ise bugün bir kez daha Çağlayan’da adalet arıyor. Sona doğru gelinen davanım 20. duruşması, Çağlayan 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor. Adliye önünde yoğun polis ablukasının yaşandığı duruşma saat 10.35’te başladı.

Savcının 'bilinçli taksirle öldürmek' suçundan ceza istediği sanık Fatih Dalgalı daha önceki duruşmalarda olduğu gibi duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan, ablaları Gamze ve Özge Elvan’ın takip ettiği duruşmayı CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Sera Kadıgil, Turan Aydoğan, HDP Milletvekili Musa Piroğlu, TİP Milletvekili Barış Atay, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, SOL Parti adına Alper Taş ile çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilci ve siyasi parti yönetici izledi.

Daha önce Berkin Elvan’a ‘terörist’ diyen paylaşımı diyen paylaşımı beğenen Mehmet Galip Perk’in atandığı duruşmada heyetin bir kez daha değişti.

Diğer yandan duruşma öncesi Berkin Elvan'ın ailesi adliye önünde açıklama yaptı.

Açıklamaya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri de katıldı. Taksim Dayanışması tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Katillerin hesap vermesini beklediğimiz Berkin'imizin davasında 20 duruşmanın ardından sona yaklaşıyoruz. 8 senedir Berkinimiz için adalet talebimizi, Berkin'in koşup oynadığı sokaklarda, maydanlarda, adalet saraylarında haykırırken beekinimizi vuran polis görevine devam etti. 5 senedir adaletin peşinden koştuğumuz dava sürüncemede bırakıldı. Yeni bir heyet atansa da bu davanın tarafsızlığı şüphelidir. Sanık Fatih Dalgalının 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapsi talep edildi. Karar verilmesini beklediğimiz bu duruşmada berkin için adalet istiyoruz."

HEYET DEĞİŞTİ, SANIK YİNE SEGBİS İLE BAĞLANDI

Sona doğru gelinen davanım 20. duruşması, Çağlayan 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor. Adliye önünde yoğun polis ablukasının yaşandığı duruşma saat 10.35’te başladı.

Savcının 'bilinçli taksirle öldürmek' suçundan ceza istediği sanık Fatih Dalgalı daha önceki duruşmalarda olduğu gibi duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan, ablaları Gamze ve Özge Elvan’ın takip ettiği duruşmayı CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Sera Kadıgil, Turan Aydoğan, HDP Milletvekili Musa Piroğlu, TİP Milletvekili Barış Atay, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, SOL Parti adına Alper Taş ile çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilci ve siyasi parti yönetici izledi.

Daha önce Berkin Elvan’a ‘terörist’ diyen paylaşımı diyen paylaşımı beğenen Mehmet Galip Perk’in atandığı duruşmada heyetin bir kez daha değişti.

MAHKEME BAŞKANI: ADİL YARGILAMA YAPMAKTAN BAŞKA İŞİMİZ YOK, KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN

Duruşmaya yeni atanan mahkeme başkanı, dosyaya yeni atandıklarını ancak dosyayı incelediklerini söyledi. Duruşmanın işleyişine dair bilgi veren mahkeme başkanı, “Adil bir yargılama yapmaktan başka bir işimiz yok. Sadece somut delillere, kanuna ve vicdana uygun karar vermeye çalışıyoruz. Kimsenin şüphesi olmasın” diyerek duruşmayı başlattı.

Ardından Avukat Çiğdem Akbulut söz aldı. Mahkeme başkanının ‘dosyayı okuduk inceledik’ sözlerine dair konuşan Akbulut, ‘dosyayı bir de bizden dinleyin’ diyerek yargılama boyunca yaşananları anlattı. Yaptıkları başvuruların reddettiğini, bu aşamaya kadar iğne ile kuyu kazarak belgelerin elde edildiğini hatırlatan Akbulut, “Bu bizim için çok önemli bir dosya. 14 yaşında bir çocuk öldürüldü. Yaşandığı tarih itibariyle bu olay ne ilk ne son oldu. Başka çocuklar da hayatını kaybetmişken Dönemin Başbakanı ‘ne var emri ben verdim’ dediği için faili bugüne kadar korundu.

Ama burada verdiğiniz kararla devletin bir çocuğun vurduğu son olay olabilir. Siz verdiğiniz kararla devletin kolluğunun bir çocuğu daha öldürmesinin önüne geçebilirsiniz” dedi.

Adil karar verme çağrısı yapan Akbulut, “Bu dosyada bir çocuğun canı var, bu dosyada Berkin’in canı var” diye konuştu.

'FATİH DALGALI BERKİN ELVAN'I KASTEN ÖLDÜRMÜŞTÜR'

Ardından Avukat Deniz Özen söz aldı. Tanık anlatımlarıyla polislerin nişan alarak atış yaptığını anlatan Özen, "Sonda söyleyeceğimizi en başta söyleyeyim. Fatih Dalgalı Berkin Elvan'ın katilidir. Görüntüler ve raporlar öyle söylüyor" diye konuştu.

Avukat Akçay Taşçı, Berkin Elvan'ın ölğmüne neden olan ZET silahının kullanımı konusuna değindi. Taşçı, "Dava kapsamında tartıştığımız bir diğer konu ZET silahının öldürmeye elverişli olup olmadığıydı. Bizim için önemsiz bir konu ancak mahkeme bunu araştırdı.

Berkin'i vuran kapsül hiç bulunamadı. Jandarma kriminal 'bu silahın atışa uygun değildir' dedi. Sanık Fatih Dalgalı ZET'çi bir polistir ve bu konuda eğitim almıştır. Eğer yüzbinlerce atıştan herhangi birini bile isabet ettirdiyse tartışma bitmiştir" diye konuştu.

Olay anına dair görüntüleri izlettiren Taşçı, "Orada bir olay yok, burada sanık polisin atışı bir tıplumsal olaya müdahale atışı değildir. Burada 14 yaşında bir çocuk nişan alarak öldürmek istemiştir. Kastı budur" ifadelerini kullandı.

Taşçı sözlerine şöyle devam etti:

"Burada bir husumet vardır. Bu husumet 'Bunlar teröristlerdir, dış güçlerin maşasıdır' denilerek bu husumet yüklendi. Burada sanığın bir husumeti vardır ve sanık Fatih Dalgalı Berkin Elvan'ı kasten öldürmüştür."

 

ATALAY: BERKİN ELVAN OKMEYDANI’NDA YAŞADIĞI İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ

Daha sonra Avukat Can Atalay söz aldı. “Bir çocuğun Ramallah'ta veya Diyarbakır'da doğması suç mudur?” diye soran Atalay, “O saatte bir toplantı ya da gösteri yok. O çocuk Okmeydanı'nda yaşayan bir çocuk olduğu için vuruldu. Bir çocuk Okmeydanı'nda yaşadığı ve Alevi olduğu için şüpheli kabul edilemez. Ancak ırk ayrımcılığı rejiminde olabilir. O çocuğun annesi inancı nedeniyle, Alevi olduğu için miting meydanlarında yuhalatıldı. Bu utanç vericidir” dedi.

Keşif günü yaşananları anlatan Atalay özel hareket polislerinin jandarmaya müdahale ettiğini anlatarak şunları söyledi: "Mahkeme heyeti özel silahlarla donatılmış bir ekip tarafından getirildi. Etrafta yüzlerce polis vardı. Sami Elvan, 'Berkin ekmek almaya gitti, fırın şurada. Bir de evi göstermek istiyoruz' dedi. Mahkeme heyeti cevap vermeden özel harekatçı 'hayır' dedi. Keşif bitmiş keşfi yapan kolluk tehdit etti, o itirazın sonunda bütün ekibi toplayıp gittiler. Sonra1313 mahkeme başkanı kabul etti ve gitti.”

GÜLSÜM ELVAN HAYKIRDI: YETER ATIK

Daha sonra Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan söz aldı. Sesi titreyerek konuştu Gülsüm Elvan. Bir önceki duruşmada sunulan esas hakkındaki mütalaayı acıyla öfkeyle, isyanla kabul etmediklerini söyledi. Evladını kaybetmiş, yasını tutamamış bir anne. Kürsüden yeni mahkeme başkanına seslendi: “Çocuğumu vurdular, 14’ündeydi. Vurulduğu gün yolu açmadılar, önce vurdular sonra da hastaneye götürmeye müsaade etmediler. Belki çocuğum yaşayacaktı, sakat da olsa yaşayacaktı. ‘Kız kaçıran’ diye tutturmuşlar. Benim çocuğum o sene mezun olacaktı, gittik kıyafet aldık. Sonra anne ben ‘kız kaçıran’ alacağım dedi. 5 lira verdim. Bir ayran bir tavuk döner aldı, kalan para ile ‘kız kaçıran’ alacaktı. Al dedim bayramlarda, yılbaşlarında çocukların oyunudur o. Sonra ‘taş attı’ dediler. Hadi diyelim taş attı, ya çocuğumu öldürmeyecekti devlet. Ben de Gezi’ye gittim, eyleme de gittim. Biz yoksul bir aileyiz, o park bizim, bizim başka gidecek, dinlenecek, nefes alacak yerimiz yok. O yüzden gittim. Benim çocuğum öldü, ben başka çocuklar ölmesin diye buradayım. Ama bize her gün yeni bir anne katılıyor. Yeter artık” 

Berkin Elvan’ın adı kısaltmadan yazdıkları için gazetecilerin yargılandığını söyleyen Anne Elvan, “Çocuğumun adını açık yazan gazetecilere ceza verdiler, tazminat. Katili değil gazetecileri yargıladılar. Bu devlet benim çocuğumu önce öldürdü sonra da üzerinden para kazandı.”

Anne Elvan son olarak şöyle haykırdı: “Çocuğumu verin, Recep Tayyip Erdoğan ‘emri ben verdim’ demişti. Hadi emir versin, benim çocuğumu getirsin. Size, mahkemenize de sesleniyorum. Siz ceza vermediğiniz için başka annelerin çocukları ölmeye devam ediyor. Dün Deniz’i de öldürdüler. Siz ceza vermediğiniz için suçlusu sizsiniz.”

Gülsüm Elvan gözyaşları ile salondan çıkarıldı.

'BİZ BU ACIYI YILLARDIR YAŞIYORUZ, VERECEĞİNİZ KARAR BELKİ BİR NEBZE ACIMIZI HAFİFLETTİR'

Daha sonra Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan söz almak istedi. Konuşamadı, sözcükler boğazına düğümlendi. Sustu, oturdu. Sonra tekrar başladı: “Bu acıyı biz yıllardır yaşıyoruz. Yetmiyor, sanki biz yargılanıyoruz, biz yıllardır. Berkin’in ekmek almaya gittiğini, masumiyetini kanıtlamaya çalışıyoruz. Yeter artık. Fatih Dalgalı’nın alacağı en ağır ceza belki bir nebze içimizi soğutabileceğini, annemin içini soğutabileceğini düşünüyoruz.” 

Diğer abla Gamze Elvan ağlayarak anlattı: “Çok özlüyorum, bu hiç geçmeyecek biliyorum. Fatih Dalgalı sana sesleniyorum, ölme vicdanınla boğuş. Ne olursa olsun adaletin peşini bırakmayacağım. Sizin vicdanınıza sesleniyorum, lütfen adil bir ceza verin.”

Ardından duruşmaya yarım saat ara verildi.

SANIKTAN BİLDİK SAVUNMA: DEVLETİME HİZMET ETTİM

Elvan ailesinin ardından Sanık Fatih Dalgalı, söz aldı. Dalgalı şu iddiaları sıraladı: “Karşı tarafın iddialarını ispatlaması gerekiyordu. Hala ıspatlanmış değil, Yüzde 30 bu kişi vurdu denildi. Şimdi yüzde 75 benzetiliyor. Beni benzetmek için elinden geleni yaptılar. Bu dava siyasi bir davadır sözünü kabul etmiyorum. Bu dava için makamında şehit edildi, bunun da unutulması gerekiyor.

Baştan beri değinilmeyen konu ateşlenen gaz fişeklerinin çok sıcak olması. Adli Tıp raporuna bakarsan Berkin Elvan’ın kafasında da elinde de yanık yok. Bunun da göz önünde bulundurulması gerekiyor.”

 


PAYLAŞ