Ziraat Bankası Genel Müdürü, 'Demirören'in krediyi ödeyip ödemediğini' söylemedi

Sedat Peker, 9’uncu videosunda, Demirören'in Doğan Medya'yı satın alırken Ziraat Bankası'ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediğini iddia etmişti.

Sedat Peker'in Demirören’in Ziraat Bankası’ndan aldığı krediyi ödemediğine ilişkin iddialar belirsizliğini sürdürüyor.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, TBMM'de yaptığı sunumda söz konusu 750 milyon dolar krediyle ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Alpaslan Çakar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonunda, bankanın ve bağlı ortaklıklarının 2017-2018 yıllarına ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Türkiye'deki bankacılık sektörünün şeffaf, kurallar çerçevesinde işlediğini dile getiren Çakar, Demirören Grubu'na sağlanan krediye ilişkin sorulara yönelik şunları kaydetti:

"Ziraat Bankası ticarete, hizmete, enerji sektörüne, inşaata her sektöre kredi verdiği gibi medya sektörüne de kredi verebilir. Söz konusu firma da bu kapsamda kredilendirilmiş olan bir firmadır. Bu firmanın kredileri an itibarıyla Ziraat Bankasında canlı hesaplarda izleniyor. Ancak şunun altını özellikle çizeyim, bankamız bu firmaya karşı da bütün müşterilerine olduğu üzere bankacılık usul ve esaslarının getirdiği çerçevede muamele edecektir. Bir kredi işlemidir, her kredi işleminin tabi olduğu bankacılıkta belirlenen kural seti ne ise o kural seti içerisinde biz kendilerine muamele edeceğiz."

 


PAYLAŞ