Demokrasi Konferansı 24 Haziran’da İstanbul’da yapılacak

Demokrasi Konferansı 24 Haziran’da İstanbul’da toplanıyor.

Büyük Demokrasi Konferansı yolculuğu, 2021 başında Rıza Türmen’in 25 Ocak 2021’de “Demokrasi Konferansı” adlı yazısında yaptığı çağrı üzerine Demokrasi İçin Birlik’in kolaylaştırıcılığında yapılan çevrim içi toplantıyla başladı. 

Ahmet Türk, Canan Arın, Celal Fırat, İhsan Eliaçık, Genco Erkal, Melda Onur, Murathan Mungan, Nejla Kurul, Öztürk Türkdoğan, Rıza Türmen, Şebnem Korur Fincancı, Tarık Ziya Ekinci ve Zülfü Livaneli, konferansın çağrıcı heyetini oluşturarak çalışmalarını ocak ayından bu yana sürdürüyor.

24 Haziran’da yapılacak konferansa ilişkin basına gönderilen açıklamada şunlar ifade edildi:

“Karanlığa, mafya rejimine, baskıya rağmen susmayanlar, demokratik, adil barış içinde bir yaşam için mücadele etmekten vazgeçmeyenler, mücadelelerini, ekmek, özgürlük ve adalet başlıklarında birleştirmek için bir araya geliyorlar. 220 bileşen, 21 alanda 2021 ocak ayından bu yana çalışıyorlar. Demokratik bir ülke için 21 çalışma alanı, taleplerini, önerilerini birleştirerek ortak bir program oluşturmak için Demokrasi Konferansında sözlerini birleştiriyor. Konferansta duyacağınız ses; bütün mücadele alanlarından, üniversitelerden, fabrikalardan, sokaklardan, mutfaklardan, tarlalardan atölyelerden geliyor... Halkın yaralarından, düşlerinden ve umutlarından geliyor. Kesilmeye direnen ormanın, kurutulmaya direnen nehrin, dünyada yaşamaya en az bizim kadar hakkı olan diğer canlıların sesi. Biz halkız, milyonlarca yaprağımızla dokunuruz dünyaya. Gelin bu güzel, bu umutlu, bu gür, bu taze sese sesinizi katın. Demokratik, adil, barış içinde bir ülke inşa edebilmenin yolunu, mücadele birikimimizi ve deneyimlerimizi de bağrında taşıyan bu yeni adımla birlikte açalım.”

 


PAYLAŞ