Kürkçü: Her iki Deniz’in kalbi aynı şey için atıyordu

Fotoğraf: AA

17 Haziran günü, HDP’nin İzmir il binasında Onur Gencer'in silahlı saldırısı sonucu Deniz Poyraz isimli genç kadın yaşamını yitirdi. Deniz Poyraz'ın annesi, kızı öldürüldükten sonra adını 'Deniz Gezmiş'ten aldığını söyledi. Poyraz'ı tanıyan HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise "Deniz Gezmiş ve Deniz Poyraz’ın kalplerinin aynı şey için attığını" söyledi.

'ÖZ ÇOCUKLARI KADAR YAKIN GÖRÜYORLAR'

Kürkçü, "Sadece İzmir’de kaybettiğimiz yoldaşımız değil, adları ya da çocuklarının adları Deniz olan on binlerce Kürt var. Bunun anlamı üzerine Türkiye solunun ve Türkiye halklarının çok ferasetle düşünmesi gerekir. Çocuklarına “Deniz” gibi Türkçe bir ad koyan Kürtlerin Türklerle geleceklerini hangi zeminde gördüklerine, gelecek özlemlerinin ne olduğuna dair bundan daha parlak bir gösterge düşünemiyorum. Kürtler, demokratik, özgürlükçü ve devrimci bir “Türklük” halini kendilerine öz çocukları kadar yakın görüyorlar." diye konuştu.

Duvar'dan İrfan Aktan'ın sorularını yanıtlayan Kürkçü'nün verdiği yanıtlar şu şekilde

Bir Kürt kızı olan Deniz Poyraz’ın ismini Deniz Gezmiş’ten almış olması bize ne anlatıyor?

Sadece İzmir’de kaybettiğimiz yoldaşımız değil, adları ya da çocuklarının adları Deniz olan on binlerce Kürt var. Bunun anlamı üzerine Türkiye solunun ve Türkiye halklarının çok ferasetle düşünmesi gerekir. Çocuklarına “Deniz” gibi Türkçe bir ad koyan Kürtlerin Türklerle geleceklerini hangi zeminde gördüklerine, gelecek özlemlerinin ne olduğuna dair bundan daha parlak bir gösterge düşünemiyorum. Kürtler, demokratik, özgürlükçü ve devrimci bir “Türklük” halini kendilerine öz çocukları kadar yakın görüyorlar. Biz gördüğümüz, duyduğumuz şeyi biliyoruz, Kürtler de öyle. Deniz Gezmiş’in Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde, 6 Mayıs sabahı haykırdığı son sözünü unutmayalım: “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!” Bu cümle en çok ve en önce Kürdistan’da duyuldu, yankılandı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir siyasi, üstelik de darağacının altında, bu memlekete gelecek ufkunun Kürtlerle ortaklıkta aranmasını vasiyet etti. Kürtlerin bu mesajı almamış olması düşünülebilir mi?

'HER İKİ DENİZ’İN KALBİ AYNI ŞEY İÇİN ATIYORDU, SON SOLUKLARINI AYNI YOLDA VERDİLER'

Her iki Deniz’i de tanıyorsunuz. İki Deniz arasında nasıl bir bağ kuruyorsunuz?

17 Haziran 2021 günü İzmir’de öldürülen Deniz ile 6 Mayıs 1972’de Ankara’da idam edilen Deniz’in kalbi aynı şey için atıyordu. Son soluklarını aynı yolda verdiler. Kürtlerin bu umudu bugüne tertemiz taşıdıklarını gösterecek başkaca kanıta gerek yok. Şimdi sıra Kürtlerin özgürlük mücadelesine eşlik etmekte. Türkiye muhalefeti bunu doğru okuduğunda, halklar birlikte kazanacak. Ama doğru okunmadığında Deniz’lerimizin hayatı tehdit altına kalmaya devam edecek.


PAYLAŞ