Öztürk: Hazırlık yapan savcıların da olduğunu biliniz

Kolaj: Tükenmez Haber

Son günlerde suç örgütleri-siyaset-medya arasındaki ortaya atılan iddialarla ilgili bir yazı yazan Sözcü yazarı Saygı Öztürk, "Olayların geçtiği il ya da ilçelerin Cumhuriyet savcıları biliniz ki bu konularda bilgi ve belgelere, yayınlara ilgisiz değil. Bunlar derlenip, toparlanıyor" ifadelerini kullandı.

'KAYITSIZ KALINDIĞI DÜŞÜNÜLMESİN'

Öztürk, "Soruşturma yetkisi sadece onlarda" başlıklı yazısında şunları kaydetti:

Cumhuriyet savcıları mafya-siyaset başta olmaküzere ortaya dökülen kirliliklerle ilgili soruşturma açmadı ama bu açılmayacağı anlamına gelmemeli. Olayların geçtiği il ya da ilçelerin Cumhuriyet savcıları biliniz ki bu konularda bilgi ve belgelere, yayınlara ilgisiz değil. Bunlar derlenip, toparlanıyor. Yani olaya savcıların tamamen kayıtsız kaldığını kimse düşünmesin.

'ANKARA VE İSTANBUL'UN BAŞSAVCILIKLARI EMRİ VERECEK'

Öztürk, "Cumhuriyet savcıları niçin harekete geçmiyor?" sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:

Ülkemizde 6 bin 873 Cumhuriyet savcısı görev yapıyor. Bir Cumhuriyet savcısı nınharekete geçebilmesi için öncelikle görevli ve yetkili olması gerekir. İddia konularının geçtiği yerler Ankara, İstanbul olduğuna göre bu durumda iki ilin başsavcılıkları soruşturma emri verecek. Yoksa, Yozgat'ta, Çorum'da,Batman'da görevli savcının soruşturma başlatma gibi bir yetkisi yok.

'KENDİLİĞİNDEN SORUŞTURMA BAŞLATMASI BEKLENMEMELİ'

Devamında ise şunları kaydetti: 

Ankara ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıkları talimat vermeden, bu illerde herhangi bir savcının kendiliğinden soruşturma başlatması beklenmemeli. Ama o talimat gelecekmiş gibi hazırlık yapan savcıların da olduğunu biliniz. Onca iddia, günlerdir konuşulmasına rağmen savcılığın “Soruşturma başlatmaması” kaygı yaratıyor.


PAYLAŞ