İddianamenin kabulünün ardından HDP'den ilk açıklama

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP'nin kapatılması için hazırlanan iddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesine ilişkin açıklama yaptı. Sancar, "Bütün yollar kapatılsa bile HDP, halkla birlikte mutlaka yeni yol açacaktır. Şüphemiz yok. Bütün bedel ödeyen arkadaşlarımıza, en başta Deniz kardeşimize sözümüz var. HDP'yi büyüteceğiz, yaşatacağız." diye konuştu.

Sancar, "Bu davada savcının, iktidarın kendisi olduğunu herkes görmelidir. Davanın avukatı ise halkın kendisidir." ifadelerinde bulundu..

'AYM, TARİHİ BİR FIRSATI DEĞERLENDİREMEDİ'

"AYM'nin tarihi bir fırsat yakalamışken değerlendirmemiş olması Türkiye adına talihsizliktir" diyen Sancar, AYM'nin iddianameyi kökten reddetme fırsatına sahip olduğunu belirtti.

Kapatma davasının aylar süren siyasi kampanya sonucu açıldığını vurgulayan Sancar, AKP ve MHP'nin aylarca HDP'yi hedef gösterdiğini, HDP'yi düşmanlaştırarak tehditler savurduğunu söyledi. 

Sancar, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının iddianamesinin arka planında bu siyasi, tehdit ve şantaj kampanyası yer alıyordu" dedi.

'BU DAVANIN AVUKATI HALKTIR'

Sancar, devamında şunları kaydetti:

Bu davanın iddianamesini hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı değil, MHP Genel Merkezi'nde hazırlanmış, Saray'ın hukuk birimlerinde son şekli verilmiş ve iletilmişti. Süreç bu kadar açıkken savcının iktidarın kendisi olduğunu herkes görmelidir. Davanın avukatı ise halkın kendisidir.

Bütün yollar kapatılsa bile HDP, halkla birlikte mutlaka yeni yol açacaktır. Şüphemiz yok. Bütün bedel ödeyen arkadaşlarımıza, en başta Deniz kardeşimize sözümüz var. HDP'yi büyüteceğiz, yaşatacağız.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ