10 Ekim'de yaşamını yitiren Korkmaz Tedik, 38. doğum gününde anıldı

Fotoğraf: Evrensel

Partisi GYK üyesi Korkmaz Tedik 38'inci doğum gününde, Antalya Emek Partisi il binasında yoldaşları tarafından anıldı. Anmada, Ankara'da 10 Ekim 2015 tarihinde gar önünde düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi'ne yönelik IŞİD saldırısında hayatını kaybeden Korkmaz Tedik’in mücadelesi, yaşamı anlatıldı.

Etkinlikte, Ankara Katliamını gerçekleştiren, bu katliamlarla beslenen zihniyetin daha birkaç gün önce Deniz Poyraz'ı da katlettiği ve Poyraz'ın annesinin “Bir Deniz gider bin Deniz gelir yeter ki barış gelsin" sözleri hatırlatıldı, Korkmaz Tedik'in de barış isterken öldürüldüğü dile getirildi.

Evrensel'de yer alan habere göre; anmada konuşan Emek Partisi Antalya İl Başkanı Hasan Alkan, Deniz Poyraz'ın katledildiği HDP İzmir il binasına yönelik saldırı ile ilgili, "Aylardır HDP’ye yönelik yürütülen terör kampanyası  sonrası hedef göstermeler sonucu böyle bir olay yaşandı. Tesadüf olmadığını hepimiz biliyoruz. Buradan bir kez daha kınıyor ve katilin arkasındaki derin güçlerin açığa çıkarılması için mücadele etmeye ve HDP’nin yanında olmaya çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

"KORKMAZ İŞÇİ SINIFININ İKTİDARI İÇİN MÜCADELE ETTİ"

Korkmaz Tedik anma

Fotoğraf: Evrensel

Hasan Alkan konuşmasına şöyle devam etti:

"İnsanların doğumunu konuşmak belki kolay olabilir ama Korkmaz gibi Deniz gibi acımasızca katledilmeleri insanın kendini rahatça ifade edebileceği olaylar değildir. Deniz’de , Korkmaz’da, Berkin’de bu devletin mevcut veya eski siteminde gerçekleşen acı kayıplarımızdır. Kimse parlementer sistemin bu katliamları önleyeceği martavalını okumasın. Bu ancak işçi sınıfının iktidarında sosyalizmle mümkündür.

Korkmaz işçi sınıfının iktidarı ve sosyalizm için mücadele etti. Bizler körkütük inancın değil bilimsel sosyalizmi rehber edinmiş hayata bu açıdan bakmaya ve değiştirmeye çalışıyoruz.”

"SAYMAKLA BİTİREMEYECEĞİN KADARIZ"

Emek Gençliği adına konuşan Murat Sayar, Erdal Eren’nin annesine yazdığı mektuptan "Saymakla bitiremeyeceğim kadarız biz, gördün mü ak saçlı boncuk gözlü annem, yeter ki omuz verelim birbirimize yani destek olalım mücadelemize" alıntılarını yaptı.

"ONU ARAMIZDAN KOPARANLAR ÇÜRÜMEYE MAHKUMLAR"

Sayar, “5 yılın ardından Korkmaz’ın ailesi burada, abileri, kardeşleri burada. Korkmaz’dan sonra doğan Korkmaz’lar burada. Bir de onu aramızdan koparanlara bakın. Dağılmışlar, yıpranmışlar, çürümeye ve yok olmaya mahkumlar. Bizler yine bir aradayız, yine dayanışma içindeyiz. Bu yüzden kaybedecekler, bu yüzden yenilecekler, bu yüzden bizler kazanacağız. Yeter ki omuz verelim birbirimize.“ sözleri ile mücadeleye çağırdı.

BABASI VE YOLDAŞI...

Korkmaz Tedik’in babası, yoldaşı Erdoğan Tedik ise “Korkmazım insan güzeliydi. Barışın, kardeşliğin, insanca ve eşit yaşamın mücadelesini veriyoruz Korkmazım. Aynı topraklarda kardeşçe yaşamayı beceremeyenler, kendinden başkasına tahammül edemeyenler kan dökmeye, ırkçı ve cinsiyetçi tutumlarına devam ediyorlar. Birlik olduğumuz sürece biz yeneceğiz. Kavgamız sürecek, 103 kişinin ailesine söz verdik, katillerin ve bu katliamda parmağı olan herkesin yargı önüne çıkana kadar bu hesabı soracağız onları unutmadık ve unutturmayacağız” dedi.

Kormaz Tedik’in anısına hazırlanan pastanın mumları annesi Zöhre ve babası Erdoğan Tedik ile anmaya katılan gençler tarafından birlikte üflendi. Anma, şiirler ve türkülerle devam etti.


PAYLAŞ