Polis LGBTİ+'ların pikniğine saldırdı: 1 gözaltı

Fotoğraflar: Tansu Pişkin

Polis Onur Haftası kapsamında Maçka Parkı’nda piknik yapan LGBTİ+'lara saldırdı, 1 kişiyi gözaltına aldı. Şişli Kaymakamlığı pikniği yasalarken, parka gökkuşağı ve LGBTİ bayrakları alınmadı.

Bianet'te yer alan habere göre; Şişli Kaymakamlığı Onur Haftası kapsamında Maçka Demokrasi Parkı'nda LGBTİ+'ların düzenlenmek istediği pikniği yasakladı. Adalar Emniyet Müdürlüğü'nün engelinin ardından Onur Haftası Pikniği Maçka Demokrasi Parkı'na taşınmıştı.

Maçka Parkı'nın girişi bugün (22 Haziran) öğle saatlerinden itibaren polislerce kapatıldı. Polis, ana giriş kapısından girişleri yasaklarken parka girmek isteyenleri arka kapıya yönlendirdi. Arka kapıda yapılan aramada gökkuşağı ve LGBTİ bayrakları parka alınmadı.

Ana giriş kapısından girmek isteyenlere gerekçe sunulmazken, "Bir nedeni yok, yasak" denildi.

Avukatlar ve pikniğe gitmek isteyenler bir süre kapıda bekletilmesinin ardından içeri alındı. "Yan yana durursanız sizi dağıtırız diyen" polis bir süre grubun dağılması için anons yaptı.

Bu sırada var olan polisler haricinde çevik kuvvet polisleri de parka girerek barikat oluşturdu. Grubun sivil polisler tarafından parkın dışına çıkarılmaya zorlandığı sırada, barikatın önünde polis amirleriyle görüşen avukatlar Levent Pişkin ve Ali Turgut polisler tarafından darp edilerek gözaltına alınmaya çalışıldı. Tam bu sırada park dışından gelen bir grup sivil polis gruba saldırarak çok sayıda kişiyi darp etti. Polis, Efecan Bozkurt'u gözltına alarak Teşvikiye Polis Karakolu'na götürdü. Müdahale sırasında polisler arasında da tartışma yaşandı.

AVUKAT PİKİN GÖKKUŞAĞI MASKESİ VAR DİYE ALINMADI

Komiteden Umut Rışvanlı ve avukat Levent Pişkin pikniğin yasaklanmasına ilişkin ana kapı önünde açıklama yaptı.

Pişkin kendisinin de gökkuşağı bayraklı maskeyle parka alınmadığını belirterek şöyle konuştu:

"2911 sayılı kanuna göre 24 saat önce tebliğ edilmesi gerekiyor yasağın. Böyle bir yasaklama kararının geçerli olmadığını söylememize, bunun kanunsuz bir uygulama olduğunu söylememize rağmen polis ısrar ediyor bizi içeri almamakta. İçeri gökkuşağı maskeleriyle girmemiz yasak. 'LGBTİ unsuru' dedikleri şeylerle içeri girmemiz yasak. Beni de maskemle almadılar, maskeyi çıkarmamıza rağmen almadılar. Ve çanta araması yapıyorlar, usulsüz bir arama kararı alıp yapıyorlar bunu, önleyici arama adı altında. Burada işleyen her şey, yapılan her şey hukuksuz"

RENKLİ ÇORAPLAR, RENKLİ ŞAPKALAR DA ALINMADI

Umut Rışvanlı ise giriş kapısında yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi olarak Heybeliada'daki bir piknik etkinliğimiz vardı. Heybeliada'daki etkinliği Maçka Parkı'na taşıdık. Emniyet Müdürü oradaki işletmeciyi tehdit etmiş. Oraya çevik kuvvet götüreceğini söylemiş.

"Bugün de Şişli Kaymakamlığı 30 gün süreyle etkinlik yapmamızı yasakladığını açıkladı. Burada çanta araması yapıyorlar. 'LGBTİ unsuru' diye tanımadıkları şeyleri almıyorlar. İnsanlar kapıdan geri gönderiliyor. Bu unsurlar neler? Renkli çoraplar, renkli şapkalar gibi parçalar bunlar. Hiçbir suç unsuru olmayan eşyalar yani.

"İçeri giren içeri sızan arkadaşlarımız da var. Biz içerideyiz, gökkuşağı bayraklarımızla oradayız."


PAYLAŞ