Boğaziçili akademisyenlerden kampanya

Fotoğraf: Twitter / @bumudahil

Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi'ndeki tartışmalar devam ediyor.

'MÜKERRER OY'

Seçilmişler yerine atanmış müdür, dekan ve rektörün bulunduğu üniversitenin karar mercii Senato'da birçok olay yaşandı. Senatörlerin mükerrer oy girişimini karara bağlanmadan ilerlemek istemesi nedeniyle ertelenen ve bugün gerçekleştirilecek olan Boğaziçi Üniversitesi Senato toplantısı öncesi akademisyenler de sosyal medya kampanyası başlattı.

#ÜNİVERSİTENESAHİPÇIK

Üniversitenin bileşenlerinin de desteklediği kampanya kapsamında, çok sayıda akademisyen, #ÜniversiteneSahipÇık etiketi ile atanmış yönetiminin, tüm üniversiteyi ilgilendiren kararları gerçek bir temsiliyet olmadan almaya çalışmasını eleştirdi.

Senatoda sayısal çoğunluğu atamalar ve vekaleten yürütülen görevlerle ele geçirerek tepeden inme kararlar almanın, Boğaziçi Üniversitesi’nin siyasî saiklerle yeniden yapılandırılması anlamına geldiğini ifade eden akademisyenler, bunun neticesinde Boğaziçi Üniversitesi’nin, Boğaziçi Üniversitesi olmaktan çıkacağını ifade ettiler.

MADDELER

Akademisyenlerin, kabul edildiği takdirde üniversitenin yapısını bozacağını belirttiği senatoda görüşülecek gündem maddeleri ise şu şekilde:

• Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri Atama-Yükseltme Esasları hususunun görüşülmesi
• İletişim Fakültesine açılacak bölümlerin hususunun görüşülmesi
• İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Atama-Yükseltme Esasları hususunun görüşülmesi
• Uzay Bilimleri Enstitüsü’nün kurulması hususunun görüşülmesi
• Veri Bilimi (Data Science) Enstitüsü’nün kurulması hususunun görüşülmesi

BirGün


PAYLAŞ