Selvi: Üçüncü ittifak mı doğuyor?

Fotoğraf: AA

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhur ve Millet ittifaklarının yanında üçüncü bir ittifakın doğabileceğini söyledi. Selvi’nin iddiasına göre bu ittifak DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nden oluşacak. Selvi, bu ittifaka Saadet Partisi’nin de katılabileceğini söyledi.

'ÜÇLÜ İTTİFAK'

Selvi bugünkü "Üçüncü ittifak mı doğuyor?" başlıklı köşe yazısında “Birleşmeden ziyade üçüncü bir ittifakın ayak sesleri işitiliyor” diye yazdı ve özetle şunları söyledi:

Temel Karamollaoğlu CHP ile ittifak yapmaktan dolayı Saadet Partisi’nde koltuğunu kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Karamollaoğlu cephesinde bir formülden söz ediliyor. Buna 1991 modeli deniliyor. Refah Partisi, IDP ve MÇP’nin yaptığı ittifaktan söz ediyorum. Erbakan, Türkeş ve Aykut Edibali “Kutsal İttifak”la yüzde 10 barajını aşıp Meclis’e girmişlerdi.

Seçim barajının yüzde 5’e düşecek olması bunları heyecanlandırdı. CHP ile ittifak yapmak, HDP ile yan yana durmak gibi damgalardan kurtulmak için Saadet Partisi, DEVA ve Gelecek Partisi’nin üçlü ittifakı konuşuluyor. Geçmişteki kutsal ittifaka benzer. Bunun tabanda bir sinerji meydana getireceği yayılıyor.

Olur mu bilmem. Temel Karamollaoğlu ve Davutoğlu ister. Ama Abdullah Gül, CHP’siz ve HDP’siz bir ittifaka yeşil ışık yakar mı, ondan emin değilim. Dikkat ederseniz Abdullah Gül dedim, Ali Babacan demedim.

 


PAYLAŞ