UEFA'dan Macaristan-Almanya karşılaşmasında gökkuşağı aydınlatmasına ret

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Almanya'nın yakın zamanda yeni bir LGBTİ+ karşıtı yasa çıkaran Macaristan'a karşı oynayacakları futbol maçı sırasında stadyumu gökkuşağı renkleriyle aydınlatma talebini reddetti.

Münih Stadyumu, gençlerin eşcinsellik ve transseksüellik ile ilgili bilgi haklarını kısıtlayan Macaristan yasasını protesto etmek amacıyla Macaristan'a karşı oynanacak maçta, stadyumu gökkuşağı renkleriyle ışıklandırmak istedi.

Münih Belediye Meclisi, Euro 2020 maçı için taleplerinin harekete geçilmesini istedi. Ancak UEFA ise yaptığı açıklamada, bu hareketin çok siyasi olacağını söyledi.

UEFA açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Irkçılık, homofobi, cinsiyetçilik ve her türlü ayrımcılık toplumlarımız üzerinde bir lekedir ve bugün futbolun karşılaştığı en büyük sorunlardan birini temsil etmektedir. Ayrımcı davranışlar hem maçları hem de stadyumların dışında çok sevdiğimiz futbolla ilgili çevrimiçi söylemleri lekelemiştir. Ancak, UEFA, mevzuatının içeriğine rağmen siyasi ve dini açıdan tarafsız bir kuruluştur. Bu özel talebin siyasi bağlamı göz önüne alındığında - Macaristan ulusal parlamentosu tarafından alınan bir karara yönelik bir mesaj içermesi nedeniyle - UEFA bu talebi reddetmelidir.”


PAYLAŞ