Kayyuma karşı başlatılan oturma eylemleri 16’ncı gününde: Direne direne kazanacağız


İşleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine atanan kayyumlara yönelik tepkiler devam ediyor. Kayyum atamalarına karşı Diyarbakır’da ve Mardin'de başlayan oturma eylemleri 16’ncı gününde sürüyor.

Eş Başkan Selçuk Mızraklı’nın görevden alınarak yerine kayyum atamasına karşı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin önündeki Elazığ Caddesi’ne çıkan Lise Caddesi’nde süren oturma eylemi HDP milletvekilleri Garo Paylan, Musa Farisoğulları, Feleknas Uca, Erdal Aydemir ve yurttaşların katılımıyla başladı. 

Eyleme katılanlar, düdük, alkış ve “Direne direne kazanacağız” sloganı eşliğinde belediyelere kayyum atamaları protesto etti.

Devam eden oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapılacak.

"CUNTACILARA PABUÇ BIRAKMAYIZ"

Mardin’de polis engeline rağmen kayyuma karşı başlatılan protesto eyleminde konuşan  HDP Milletvekili Ömer Öcalan, “Darbecilere ve cuntacılara pabuç bırakmayız” dedi.  

Mardin'de Karayolları Parkı'nda düzenlenen eyleme bugün de yüzlerce kişi destek verdi. Eylem öncesi parkı ablukaya alan polisler, HDP’lilerin parkın girişine geçmelerine izin vermedi. Bunun üzerine HDP’liler, bugünkü oturma eylemlerin parktaki çimlerin üzerinde başlattı. Oturma eylemi sonrası HDP'lilerin etrafını kalkanlarıyla ablukaya alan polisler, eyleme sonradan dahil olmak isteyen onlarca kişinin partililerle bir araya gelmesine izin vermedi. Engele rağmen alandan uzaklaşmayan yurttaşlar da polis kalkanları önünde oturma eylemine başladı. Engellemelerden kaynaklı üçe bölünen kitle, saatlerce hep bir ağızdan şarkılar seslendirerek, alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde eylemlerini sürdürdü. 


HDP

PAYLAŞ